Zeytinyağı alırken karşına sızma, naturel, naturel sızma, doğal ve organik zeytinyağı gibi farklı farklı terimler çıkabilir. Peki, naturel zeytinyağı nedir ve naturel sızma yağdan ne farkı vardır? Naturel zeytinyağını keşfetmek için birkaç farklı noktaya dikkat etmen gerekiyor. Zeytinyağının üretimindeki farklılıklar ve yağın çıkarılma metotlarına göre zeytinyağı tadı farklılık gösterebilir. Naturel zeytinyağının nerede kullanıldığını ve nasıl çıkarıldığını anlatıyoruz.

Naturel sızma zeytinyağı nedir?

Naturel sızma zeytinyağı, düşük asit oranına sahip doğal zeytinyağı demektir. O zaman marketlerde gördüğümüz zeytinyağı doğal değil mi? Zeytinyağı üreticileri, yağların market raflarındaki ömürlerini uzatmak için kimyasallar ekleyebiliyor veya ısıl işlem uygulayarak zeytinyağının kalitesini düşürüyor. Bu işlem de zeytinyağındaki naturelliği alıyor ve yağın faydalarının azalmasına yol açabiliyor. Naturel zeytinyağı önerisi isteyenler için Nergistepe Çiftliği Trilye ve Memecik naturel sızma zeytinyağlarını tavsiye ederiz.

Naturel sızma zeytinyağını nasıl anlayabilirim?

Naturel sızma zeytinyağının tadına bakanlar, markette satılan işlenmiş yağlara göre daha lezzetli olduğunu söylüyorlar. Naturel sızma zeytinyağı meyvemsi yoğun tatta, ağır akışkanlı ve koyu yeşil renkte olurlar.

Yapılan araştırmalarda naturel zeytinyağının, klasik yağlara göre daha fazla polifenol içeriğini görüyoruz. Polifenoller bir tür antioksidan çeşitidir ve sağlık için çok faydalıdır. Rafine edilen zeytinyağlarda daha az vitamin, daha az polifenol bulunuyor ve doğal içeriklerden arınmış bir şekilde karşına geliyor. Markette satılan ısıl işlem görmüş zeytinyağların tadı ise metalik ve tatsız olarak tanımlanabilir.

Naturel sızma zeytinyağı nerede kullanılır?: Naturel zeytinyağını her türlü yemekte, pastalarda ve sofranda kullanabilirsin. Nergistepe Çiftliği Memecik Naturel zeytinyağını çiğ olarak tüketmeni şiddetle öneririz. Ayrıca, doğru bilinen yanlışlardan biri zeytinyağının kızartmalarda kullanılmadığı! Hemen açıklayalım, dilersen zeytinyağını kızartma yemeklerinde kullanabilirsin. Zeytinyağının yanma derecesi oldukça yüksektir ve kızartmaya uygundur.

Naturel zeytinyağı nedir?

En iyi naturel zeytinyağlarından olan Memecik naturel zeytinyağı, koyu yeşilimsi sarı renge meyvemsi tada ve aromatik duyusal özelliklere sahiptir. Naturel zeytinyağının asitlik oranı, naturel sızma zeytinyağına göre daha yüksek olur. Bu nedenle naturel zeytinyağı her türlü yemekler ve pastalar için uygundur. Polifenol ve antioksidan değeri oldukça yüksek olan naturel zeytinyağını mutfağından eksik etmemelisin.