Acı tüketmeyi seviyorsan acı turşuyu sofrana nasıl eklemen gerektiğini öğrenmelisin. Acı turşuyu dilersen salatalarına veya son dokunuş olarak yemeklerinin üzerine ekleyebilirsin. Acı turşuyu sofrana katmadan önce hangi turşunun hangi yemeklere yakıştığını iyi bilmen gerekiyor. Birbirini tamamlayan lezzetleri keşfettikten sonra en iyi acı turşuyu bularak yemek tariflerine ekstra acılık kazandırabilirsin.

Salatalarına ekle

Turşuyu sofrana eklemenin en fresh yolu salatadan geçiyor. Nergistepe Çiftliği’nin bahçe turşusu salatalar için önerebileceğimiz en iyi turşulardan biri. Cam kavanozların içinde yer alan ev yapımı karnabahar, havuç, kereviz, salatalık, biber, yeşil domates gibi sebzeleri içeriyor. Turşunun içine taze yeşillikler, mısır,  kırmızı domates katarak salatanı zenginleştirebilirsin. Salatanın acılığını arttırmak istiyorsan doğal ve katkısız turşu suyunu da sos olarak kullanmanı öneririz.

Yemeklerinin üzerine koy

Yemeklerine turşu eklemenin en güzel koyu üzerine serpiştirmektir. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi yemeklerin üzerine acı biber turşusu ekleyerek sofranı zenginleştirebilirsin. Nergistepe’nin en acı ve lezzetli turşularından olan Üçburun Acı Biber Turşusu katkısız ve sağlıklıdır. Üçburun acı biberi, sarımsak ve sirke ile tamamlanıyor. Sirke ve sarımsağın kusursuz uyumu acı biber turşusuna çok yakışıyor. Geleneksel Türk yemeklerini seviyorsan evinde mutlaka Nergistepe Üçburun acı biberini stoklamalısın.

Sandviçlerinin içine turşu ekle

Ev yapımı sandviçlerini daha zengin ve lezzetli bir hale getirmenin en gurme yolu turşu eklemekten geçiyor. Mayonezli, tavuklu veya mısırlı sandviçlere acı turşu çok yakışır. Evde hazırladığın sandviçlere en son turşu eklemelisin. Turşu eklediğin sandviçi ısıtmamalı, tercihen soğuk olarak tüketmelisin. Nergistepe Çiftliği’nden aldığın sağlıklı ve katkısız turşular sayesinde ev yapımı sandviçlerin kısa sürede meşhur olacaklar.