Bebekler 6.aydan itibaren ek gıdaya başlayabilirler. Genellikle ek gıdaya başlanan ilk ayda bebeklere patates, yoğurt veya pirinç gibi kolay sindirilen gıdalar verilir. 6.aydan sonra doktorunuzla konuşarak ekmek ve unlu gıdalara geçiş yapabilirsiniz. Genellikle anneler 7. aydan sonra çorba, ekmek, muffin ve pancake gibi un içeren gıdalara yöneliyorlar.

Ek gıdaya geçen bebekleri olanlar, en doğal ve en katkısız ürünleri tercih etmeye özen gösterirler. Bu nedenle bilinçli aileler çocuklarını beyaz unla tanıştırmak yerine ilk olarak tam buğday unu içeren gıdaları tercih ediyorlar. Bebeği için en doğal tam buğday unu arayışında olanlar ve tam buğday ununu kullanabileceği tariflere ihtiyacı olanlar bu makaleden yardım alabilirler.

Tam buğday unuyla yapılan ek gıda tarifleri

Tam buğday unlu pancake

Ev yapımı pancakeler 8.ay ve üzeri olan bebekler için uygundur. 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı lor peyniri, 2 yemek kaşığı tam buğday ununu karıştır. Hamurun daha yumuşak olması için bir kaşık yoğurt suyu ekleyebilirsin. Pancake hamuru ne çok akışkan, ne de çok katı olmalı. Dilersen ununu arttırabilirsin. Malzemelerin tamamını karıştır ve ocakta minik pancakeler yap. Pancakelerin içi piştiğinde dışında da kahverengi bir görünüm olur. Pancakeleri koyulaşmadan ocaktan alıp servis yapabilirsin.

Tam buğday unlu muffin

Çocuğuna bir türlü brokoli yedirmeyi başaramıyorsan bu tarifi denemelisin. 2 dal haşlanmış, çatalla ezilebilen kıvamla brokoli, 1 yemek kaşığı tam buğday unu, 1 yemek kaşığı lor peyniri, 1 yumurta sarısı ve birkaç damla zeytinyağını karıştır. Brokolili muffinleri ocakta pişirebilirsin. Krep tavasında muffinlerin içi pişine kadar çevirerek pişirmelisin.

Tam buğday unlu mücver

Çocuklar her zaman mücvere bayılırlar. Çocuklara pırasa yedirmek için mücverden daha iyi bir tarif bilmiyoruz! Haşlanmış yarım pırasa, 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı tam buğday unu ve 1 yemek kaşığı peyniri karıştır. Dilersen pırasayı küçük parçalara bölebilir veya rendeleyebilirsin. Tavaya birkaç damla zeytinyağı dök ve mücveri ocakta pişir. Önlü arkalı pişireceğin mücverleri çocuğuna yoğurta servis edebilirsin. Pırasalı mücver tarifi 8 aylık ve üzeri olan bebekler için uygun.

Tam buğday unlu poğaça

Çocuklar sabahları evde poğaça yemeye bayılırlar. En sağlıklı poğaça kuşkusuz tam buğday unu ile yapılanlar! Sağlıklı ve tam buğdaylı poğaçayı hazırlamak için 1 çay bardağı kinoayı ilk olarak haşla. Sonra haşlanan kinoaların içine yarım havuç, yarım kabak, bir yumurta, biraz ceviz içi, birkaç damla zeytinyağı, 4 yemek kaşığı tam buğday unu ve bir tutam karbonatı ekle ve karıştır. Daha önceden ısıttığın 180 derecelik fırında 25-30 dakika boyunca poğaçaları pişir. Eminiz bu tarif sayesinde çocuklar sebzeleri daha çok sevecekler!