Bebekler için ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmeleri önerilir. Altı aydan sonra bebekleri yavaş yavaş ek gıda ile tanıştırabilirsin. Her anne baba bebeğini en iyi ve en katkısız ürünlerle beslemek ister. Bebeğin güçlü bağışıklık sisteminin oluşması için doğal ve katkısız yetişen ürünleri tercih etmek çok önemli. Bebeklerin ek gıdayla tanıştığı dönemde verebileceğin en faydalı yiyeceklerden biri de zeytinyağı. Zeytinyağı seçiminde nelere dikkat etmen gerektiğini ve bebeklerde zeytinyağı kullanımının nasıl olması gerektiğini anlatıyoruz.

Bebekler için zeytinyağının önemi

Bebeklerin gelişim süresinde en iyi zeytinyağını tüketmeli onlar için çok faydalı olacak. Zeytinyağı, bebekler için anne sütünden sonraki en önemli mucize olarak biliniyor. Çünkü zeytinyağı, tekli doymamış yağ açısından oldukça zengin ve faydalı bir içeriktir. Oleik asit içeren zeytinyağı, bebeğin damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Antioksidan açısından zengin olan zeytinyağı, bebek yaştan itibaren kansere karşı korunmak amacıyla da tercih ediliyor.

Biliyorsun ki 0 ila 1 yaş arasında bebeklerin sağlığının ve bağışıklık sürecinin oturması için altın bir dönemdir. Bu dönemde bebeğin için tercih ettiğin gıdaların mümkünse katkısız ve doğal olmasına dikkat etmelisin. Paketli gıdalar veya süpermarket raflarında gördüğün hazır ürünler yerine içeriğinin temiz olduğuna inandığın ürünleri tercih ederek bebeğinin sağlık temellerini güçlü bir zeminde oluşturmuş olacaksın.

Bebekler için zeytinyağı seçimi

Bebeğin için alacağın zeytinyağının asitliği 0.3-0.5 arasında olması gerekiyor. Erken hasat zeytinyağlarının asitlik  ve oksidasyon oranı daha düşük olduğu için bebekler için daha faydalı olduğu biliniyor. Bebeği için en doğal ve en iyi zeytinyağını arayan aileler için Nergistepe Çiftliğinde üretilen İspanyol tipi Arbequina sızma zeytinyağını öneririz. Bu zeytinyağının polifenol değeri oldukça yüksek olduğu için daha lezzetli bir tadı vardır.

Arbequina zeytinyağı, 27 C altında  2 fazlı sistemlerde Soğuk Sıkım (Cold Press) yöntemi ile üretiliyor. Bu sayede zeytinyağının içindeki doğal vitaminler ve fenolik bileşenler en yüksek seviyede kalır. Besin değerleri en yüksek zeytinyağı filtresiz olduğu için bebekler için daha uygun ve faydalıdır. Çiğ kullanmaya uygun olan bu zeytinyağını bebeklerine direkt olarak içerebileceğin gibi salataların veya yemeklerin üzerine de ekleyebilirsin.

Bebekler için zeytinyağı nasıl kullanılır?

Bebeklere verilen zeytinyağının yüksek ısıya maruz kalmamasını öneriyoruz. Yani bebeğin için hazırladığın püreye, çorbaya veya diğer yemeklere zeytinyağını en son eklemelisin. Bebeklere ek gıda döneminde yemeklerine tuz, şeker gibi tatlandırıcıları eklememeli, bebeğin zeytinyağının kendi has tadını almasına imkan sağlamalısın. Kabızlık için de önerilen zeytinyağını dilersen bir çay kaşığı ile bebeğine direkt olarak da içerebilirsin.