Sağlıklı beslenmeye ve mümkünse biraz kilo vermeye kararlısın… Bu harika bir haber! Peki, nasıl bir diyet planlıyorsun? Sağlıklı beslenmek isteyenlerin ilk denediği adımlardan biri rafine beyaz unu kesmek oluyor. Beyaz unu, tam buğday unu veya kepek unuyla değiştirdiğinde daha dinç hissedecek ve eskisi gibi yorgunluktan şikayetçi olmayacaksın. Diyet programlarında hangi unların kullanıldığını ve sağlıklı un çeşitlerini seninle paylaşıyoruz.

Tam buğday unu

Rafine edilmiş beyaz unun yerine en çok tercih edilen sağlıklı alternatifi tam buğday unudur. Tam buğday ununu, rafine edilen beyaz unla karşılaştıracak olursak;

  • 1 su bardağı çok amaçlı beyaz un: 12 gram protein, 92 gram karbonhidrat, 4 gram lif, 0 gram yağ
  • 1 su bardağı tam buğday unu: 16 gram protein, 84 gram karbonhidrat, 12 gram lif, 2 gram yağ bulunuyor.

Tam buğday unu, beyaz una göre lif açısından daha zengindir. Bu da bağırsak sisteminin güçlenmesine ve daha sağlıklı sindirim sisteminin oluşmasına yardımcı olur. Diyet yapanların ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin tam buğday unu seçme sebeplerinin başında daha faydalı olması geliyor. Ayrıca yapılan araştırmalar, tam buğday unu kullananların, diyabet riskinin %30 azaldığını ve kişilerin kendilerini daha uzun süre tok hissettiğini paylaşıyor. Tam buğday ununu, beyaz un kullanman gereken her alanda kullanabilirsin. Eğer mutfağında değişiklik yapmayı sevmiyorsan, başlangıç için beyaz unla, tam buğday ununu karıştırarak sağlıklı beslenmeye başlayabilirsin. Zamanla sadece tam buğday unu kullanmak isteyeceğine eminiz.

Kepekli un

Kepekli un, buğdayın oldukça yüksek lif oranına sahip olan ve B vitamini açısından zengin olan kepek kısmından elde edilir. Kepek, buğday unu ile harmanlanarak kepekli un haline getiriliyor. Kepekli un, buğdayın kepek kısmı da dahil olmak üzere tamamını içeriyor. Bu da kepekli unun besin değerinin ne kadar yüksek olduğunu bizlere gösterir.

Kepekli unu diyetlerinde, beyaz un yerine kullanabilirsin. Sağlıklı tatlılar pişirmek istersen de kepek unu gayet doğru bir seçenek olacak. Tarçın çörek, üzümlü çörek gibi tatlılara kepekli un çok yakışıyor.

Kepekli unun en doğalını ve iyisini bulmak istiyorsan sana Nergistepe Çiftliği’nin doğal kepekli ununu öneririz. İyi Tarım Uygulamalı çiftlikte yetiştirilen özel buğdaylar, el değmeden taş değirmende öğütülüyor ve en doğal haliyle paketleniyor. Kepekli unun besin değeri, beyaz una göre çok daha yüksektir. Böylece kan şekerini dengeler ve sık acıkmana engel olur. Kilo vermek isteyenler ve sağlıklı beslenenler genellikle kepekli unla yapılan ekmek ve tatlıları tercih ediyorlar.