Diyet listelerinde, sağlıklı beslenme programlarında tam buğday ununun ne kadar yaygın kullanıldığını görebilirsin. Tam buğday unu, beyaz una göre kat ve kat daha sağlıklı, lezzetli ve doğaldır. Fakat, doğal tam buğday unu nasıl bulunur?

Doğal tam buğday unu arayışındaysan ilk olarak doğal tam buğday ununun ne olduğunu öğrenmelisin. Diğer unlardan ne farkı vardır? Doğal tam buğday unuyla tanıştıktan sonra klasik beyaz unu bir daha kullanmak istemeyebilirsin.

Doğal tam buğday unu nedir?

Tam buğday unu , buğday başağına biraz daha koyu bir renk veren ve daha besleyici hale getiren kepek, endosperm ve tohum içerir. Tam buğday unu üretimi için buğdayın hiçbir öğesi alınmaz, yani %100 doğal olarak üretilir.

Doğal tam buğdayın bu kadar sağlıklı olmasının nedeni, lif açısından en zengin olan kabuk tabakalarını da içine alacak şekilde öğütülmesidir. Doğal tam buğday ununa herhangi bir koruyucu veya beyazlatıcı madde eklenemez.

Tam buğday unu ile rafine beyaz un farkı nedir?

Tam buğday ve beyaz un arasındaki temel farklardan biri lif içeriğidir. Tam buğday unu, doğal olarak buğdayda bulunan lif düzeyine sahipken, işlem sırasında lifin çoğu beyaz undan ayrılmıştır. Lif, kabızlığı önlediği, kan şekerini kontrol etmeye, kalp hastalıklarını önlemeye ve hatta kilo verme yönetimine yardımcı olduğu için sağlıklı bir beslenme programının önemli bir parçasıdır.

Tam buğday unu ayrıca riboflavin ve folat ile birlikte B-1, B-3 ve B-5 vitaminleri açısından da zengindir. Ayrıca beyaz undan daha fazla demir, kalsiyum, protein ve diğer besin maddelerine sahiptir. Düşük kalorili bir yemek yediğinde, tükettiğin kalorilerin mümkün olduğunca farklı besinle yüklenmesi önemlidir. Kalori farkı olmadığı için, besin değeri yüksek unu seçmek, sağlıklı beslenmene katkıda bulunacak.

Neden Nergistepe Çiftliği Tam Buğday Unu almalıyım?

İyi Tarım Uygulamalı çiftliğimizden özenle seçtiğimiz buğdayları, el değmeden taş değirmende öğütüp en doğal halini en iyi kalitede sizlere sunuyoruz. Rafine beyaz una göre yaklaşık 4 kat daha fazla yüksek besin değerine sahiptir ve tadı da zengin içeriğinden dolayı daha lezzetlidir. Tam buğday unu lif, protein, E ve B vitaminleri, kalsiyum gibi öğeleri yüksek miktarda içerir. Düşük glisemik indekse sahip olduğundan dolayı kan şekerini daha yavaş yükseltir, uzun süre tok tutar.