Doğal ve katkısız ürünler bulmak günden güne zorlaşıyor. Özellikle de konu gıda olunca, market raflarında sürekli kimyasal içerikli ürünler karşımıza çıkıyor. Peki, doğal ve katkı maddeleri içermeyen gıda ürünleri bulmak bu kadar zor mu? Aslında hayır! Tüketici olarak biz de elimizden geldiğince satın aldığımız ürünleri detaylıca araştırmalı ve yiyeceklerin en doğalını talep etmeliyiz.

Bugün doğal ve katıksız zeytin üretimini detaylıca ele alıyoruz. Doğal, katkı maddesi ve kimyasal içermeyen zeytinleri nasıl seçmeliyiz? Doğal zeytin üretimi nasıl yapılır? Zeytin üretiminin perde arkasını öğrendikten sonra en iyi zeytine giden yolu keşfetmiş olacaksın!

Doğal yöntemlerle toplanmalı

Zeytin tarımında teknoloji her ne kadar ilerlemiş olsa da kaliteli zeytin için bazı geleneksel uygulamalardan vazgeçilmemeli. Örneğin; doğal yöntemlerle zeytin toplamak gibi… Doğal zeytin üretiminde, zeytinin özenle ve hassas bir şekilde toplanması oldukça önemlidir. Doğal yöntemlerle toplanan zeytinler, hem zeytin meyvesi için, hem de ağaç için oldukça faydalıdır. Çünkü makine ile yapılan hasatta zeytinin olgunluk süresine dikkat edilmeden zeytinler toplanabiliyor, ağacın dallarına zarar verilebiliyor. Elle toplama yönteminde ise daha seçici ve en iyi zeytin meyveleri toplandığı için hata payı neredeyse ortadan kalkıyor.

Elle toplama yöntemi daha maliyetli olduğu için pek tercih edilmese de hala bazı zeytin çiftliklerinde bu geleneksel yöntem kullanılıyor. Nergistepe Çiftliği’nde doğal yöntemlerle toplanan zeytinler, boylarına ve ebatlarına göre hassas bir şekilde ayrıştırılarak tüketiciyle buluşmaya hazırlanıyorlar.

Hijyenik koşullarda olgunlaştırılmalı

Zeytin toplandıktan sonra tanklarda, hijyenik koşullarda, belirli süreler içerisinde sık sık kontrol edilerek olgunlaştırılmalı. Zeytinlerde olgunlaşma süresi, meyvenin ebatına, cinsine ve yağ asitlerinin miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Bu süreçte tanklarda bekleyen ve sürekli kontrol edilen zeytinler, tüketiciye ulaşana kadar en temiz şartla olgunlaştırılmalıdır.

Nergistepe Çiftliği’nde üretilen doğal ve katkısız zeytinler, hijyenik zeytin tanklarında bekletilerek optimum lezzeti yakalarlar. En iyi yağ kalitesinin olduğu dönemde toplanan zeytinler boylarına göre ilk olarak farklı gruplarına ayrılıyor. Sonrasında salamura tanklarına yani tuzlu suyun içine yerleştirilir ve takip süreci başlar. Zeytinler yeterli olgunluğa eriştikten sonra hiç bir kimyasal işlem görmeden sofrada yerini alır.

Isıl işlem uygulanmamalı

Market raflarındaki ürünlerin ömrünü uzatmak için yapılan ısıl işlem, insan sağlığında ciddi hasarlar bırakabiliyor. Özellikle hasta ve yaşlı grubunda olumsuz etkileri olan ısıl işleme maruz kalan ürünler yerine doğal, katkı maddesi içermeyen ürünleri tercih etmelisin.

Zeytinyağının raf ömrünü uzatmak için yapılan ısıl işlemler, doğal yağın faydalarını ortadan kaldırabilir. Bu nedenle zeytinyağı alırken ısıl işlem görmemiş, koruyucu madde katılmamış ve kimyasallarla desteklenmemiş ürünleri tercih etmelisin. Raflarda aylarca bekleyen ürünlerin doğal olmadığını, zeytinyağının doğası gereği daha hızlı tüketilmesi gerektiğini hatırlatalım.

İyi tarıma uymalı

Zeytin üretiminde iyi tarım uygulamasının  damla sulama yöntemiyle en az miktarda suyu en verimli şekilde kullanmak, zeytin tarımının yapıldığı bölgeyi deniz rüzgarına açık olarak konumlandırmak ve toprağı, zeytin ağacının ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlemek gibi koşulları vardır.

Nergistepe Çiftliği’nde geleneksel ve modern yöntemlerin harmanlarıyla meydana gelen sofralık zeytin ve zeytinyağı, en doğal ve katkısız süreçlerden geçerek tüketiciye ulaşır. Sadece websitesi üzerinden sipariş vererek, sana özel zeytinyağının paketlenmesini ve senin için yola çıkmasını sağlayabilirsin. Raflarda uzun süre beklemiş ürünleri tüketmek yerine kendine iyilik yap ve en doğalı ile tanış!