Doğal zeytin denilince aklına ne geliyor? Her ne kadar zeytinler ‘doğal’ bir şekilde yetişse de içine katılan kimyasallar ve ısıl işlemler nedeniyle zeytinler doğallığını kaybedebiliyor. Doğal zeytin üretiminin nasıl olması gerektiğini seninle paylaşalım. Doğal zeytin üretiminin olmazsa olmazlarını öğrenmek için yazının devamına bekleniyorsun.

Doğal zeytin üretimi

Doğal zeytinin nasıl yapılması gerektiğini Nergistepe Çiftliği’nden öğrenelim… Doğal yöntemlerle toplanan zeytinler, boylarına göre farklı gruplara ayrılır ve salamura tanklarına tuzlu su içerisine konur. Tanklarda, hijyenik koşullarda, belirli süreler içerisinde sık sık kontrol edilerek olgunlaştırılır. Marketlerdeki raf ömrü kaygısı ile ısıl işlem ve koruyucu uygulanmış ürünler için doğal demek doğru olmaz. Bunlar yerine hiçbir kimyasal madde içermeyen ve ısıl işlem uygulanıp lezzeti ve aroması bozulmamış sağlıklı ürünleri tercih ederek doğal zeytinin tadına bakabilirsin.

İyi tarım uygulaması

Zeytin tarımını İyi Tarım Uygulamaları sertifikasının gerekliliklerini yerine getirerek ve damla sulama yöntemi ile minimum miktarda su kullanarak yapmaya çalışan üreticileri tercih etmelisin. Nergistepe Çiftliği’nin zeytin üretiminde zeytin bahçesinin konumunun deniz rüzgarlarına açık ve toprağın zeytin ağacının isteklerine uygun olması çok önemli bir özellik! Üretim yapılan bahçe, tüm bu koşulları fazlası ile karşılamaktadır.

Doğal zeytin önerisi

Sen de doğal zeytinin tadına bakmak ve kimyasal içermeyen besinleri tüketmek için Nergistepe Çiftliği yeni sezon siyah ve yeşil zeytinlerini denemelisin. İnternet sayfasından alışveriş yaparak lokal üreticilerden sofrana uzanan doğal lezzet yolculuğuna şahit olabilirsin. Söke yöresine özgü olan bu zeytinleri deneyenler bir daha farklı bir zeytin denemek istemiyorlar.