Doğayı ve çevremizi korumak sadece büyük şirketlerden beklediğimiz bir sorumluluk olmamalı. Sen de günlük rutinindeki minik değişikliklerle doğayı korumaya hemen başlayabilir ve kendi çapında büyük bir etki yaratabilir hatta ailene ve arkadaşlarına ilham bile olabilirsin! Peki, doğayı nasıl koruyabilirsin? Büyük zahmetlere girmeden, minik adımlarla çevreye karşı daha duyarlı olduğunu gösterebilirsin. Aşağıdaki adımları takip ederek doğamızı korumaya hemen şimdi başla.

Bez çanta kullan

Markete gittiğinde aldığın her bir plastik poşet, doğa için yüz yıllarca vakit kaybı demek! Daha temiz ve ekolojik bir alışveriş rutini oluşturmak için bez çanta kullanmanı tavsiye ediyoruz. Neden mi? Çünkü bez çantalarda doğada geri dönüşebilirler. Ayrıca bez çantayı bir kere alarak neredeyse ömür boyu kullanım şansına sahip olabiliyorsun. Nergistepe Çifliği Zeytin Dalı bez çantası, %100 pamuk yapısıyla hem günlük tarzına çok yakışacak, hem de market alışverişlerinde sana çok yardımcı olacak. Nergistepe alışverişlerinde sepetine bir bez çanta ekleyerek kullandığın plastik poşet sayısını azaltabilirsin.

Geri dönüştürülebilir matara kullan

Dışarıda su içmek istediğinde plastik su şişelerinden almak hem senin sağlığın için hem de doğamız için oldukça üzücü bir durum! Avrupa’da yaygınlaşan matara ve termos kullanımı artık ülkemizde de popüler olmaya başladı. Dışarı çıkmadan önce, evde mataranı doldur ve dışarıda istediğin anda su iç! Matarandaki su bittiğinde yemek yediğin veya kahve içtiğin işletmelerden su rica edebilirsin. Plastik tüketimini azaltmak istediğini söylediğinde eminiz çevrendeki herkes sana yardımcı olmak isteyecek! Termosuna sadece su değil, çay, kahve gibi içecekleri doldurarak daha ekonomik bir yaşam tarzına geçiş yapabilirsin.

Doğal ürünleri tüket

Markette satılan paketli ve işlem görmüş ürünlerin hepsi aslında doğamız için olumsuz etki gösterirler. Ürünlerin paketlenmesi, transferi ve üretim aşamasında kullanılan enerji miktarı karbon ayak izi oranını arttırır. Doğayı korumaya başlamak için doğal üretilen, ısıl işlem kullanılmayan ürünleri tercih etmelisin. Mümkünse büyük market zincirleri yerine daha butik işletmeleri tercih etmeli, sana en yakın lokasyonda üretilen ürünleri satın almalısın. Örneğin, Türkiye’de yaşayanlar için Peru’dan ithal edilen avokado satın almak yerine yerli Avokado almak gibi…

Isıl işlem görmüş ürünlerden uzak dur

Gıda ürünlerine ısıl işlem uygulamak ekstra kimyasal işlem demektir. Doğamızı korumaya başlamak istiyorsan ısıl işlem görmüş ürünlerden uzak durmalı ve doğal ürünleri tercih etmelisin. Isıl işlemin zararlarını bu makalemizden okuyabilirsin.

Lokal alışveriş yap

Lokal markaları tercih etmek, yaşadığın bölgede yetişen ürünleri tüketmek doğamızı korumak için yapabileceğin en önemli adımların başında geliyor. Lokal ürünleri tercih ettiğinde, ürünlerin sana ulaşması için gerçekleşen transfer kirliliğini ortadan kaldırabilir ve bu gıdalara daha taze bir şekilde ulaşabilirsin. Dondurucu kamyonetler tarafından taşınan meyve ve sebzelerin aslında doğamız için çok zararlı bir alışkanlık olduğunu unutmamalısın!