En son gurme trendlerin başında evde ekşi mayalı ekmek yapmak geliyor. Evde zamanı olan ve sağlıklı ekmek tüketmek isteyenler geleneksel ekşi mayayla tanışarak lezzetli ekmekler ortaya çıkarıyorlar. Ekşi mayalı ekmek yaparken hangi un kullanılması gerektiğine yakından bakıyoruz. Markette satılan beyaz unlar, sağlıklı ekmek yapımı için uygun mu? 5000 yıldır bilinen bir yöntem olan ekşi mayalı ekmeğin nasıl yapılması gerektiğini, ekşi mayalı ekmek yaparken dikkat etmen gereken püf noktalarını seninle paylaşıyoruz.

Ekşi mayalı ekmek nedir?

Ekşi mayalı ekmek aslında tek hücreli bir organizma. Yabani bir mantar cinsinden ürüyen ekşi maya, faydaları ortaya çıktıktan sonra daha popüler bir hale geldi. Ekşi mayanın oluşması aslında çok basit. Buğday tanelerinde yer alan glüten, uygun nem ve sıcaklığı bulunca şeker ve karbondioksit gazı oluşturur. Un ve suyu karıştırdığında glütenin içinde sıkışan gaz balonları şişerek sünger formunu alıyor. Buna da kısaca ekşi mayalı hamur deniyor.

Ekşi mayalı hamuru sıcağa bıraktığında içindeki alkol uçar, dış kısmı hafif sertleşir ve ekmeğin kabarık halini korumasını sağlar. Bu da ekşi mayalı ekmeğe giden final yoldur. Ekşi mayalı ekmek baştan sonra doğal ve katkısız bir süreçten geçer. Tabii doğal bir un kullanmak şartıyla…

Ekşi mayalı ekmek için hangi unu kullanmalı?

Ekşi mayalı ekmeği glisemik indeksi düşük olan unlarla yaparak sağlığın için önemli bir adım atmış olacaksın. Kepek karışımlı veya tam buğday unu içeren ekşi mayalı ekmekler, yüksek lif oranı sayesinde midede uzun süre tokluk hissi yaratıyorlar. Ekşi mayalı ekmek tüketerek sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayabilir ve kabızlık sorununa çözüm bulabilirsin.

Ekşi mayalı ekmek için Nergistepe Çiftliği’nde doğal üretim sürecinden geçen kepek karışımlı un veya tam buğday ununu kullanmanı öneririz. Kendine has bir lezzet yaratmak istiyorsan iki farklı unu karıştırarak özel ekşi mayalı ekmek yapabilirsin. Tam buğday unu ve kepekli unlar, standart beyaz una göre 4 katı besin değerine sahip. Evde yaptığın ekmeğin lezzetli ve efsanevi bir hale gelmesi için doğal unlardan ilham alabilirsin.

Ekşi mayalı ekmek yapımı için püf noktaları

  • Ekşi mayanı hazırlarken ve beslerken her zaman tahta kaşık kullanmalısın.
  • Mayana un ve su eklerken mutlaka gram hesabı yapmanı öneririz. Kaşık hesabı birbirine uymadığı için hata yapma şansın çok yüksek
  • Ekşi mayayı mutlaka cam bir kabın içinde hazırla, plastik kullanma
  • Eğer ekşi mayalı hamuru çok ekşi ve ağır buluyorsan çok fazla mayalıyorsun demektir. Ekşi mayanı dolaptan daha erken çıkarıp hamur haline getirdiğinde daha tatlı ve lezzetli olduğunu fark edersin.