Zeytinyağlı yemekler Türk kültürünün olmazsa olmazı! Her mevsim yenilebilen ve sofraları renklendiren zeytinyağlı yemeklerin püf noktasını anlatıyoruz. En güzel zeytinyağlı yemek tarifleri için olmazsa olmaz ürünler hangileri? Soğuk zeytinyağlı yemeklerin daha lezzetli ve sağlıklı olmalarını sağlayan tavsiyeler için yazının devamına bekleniyorsunuz.

En iyi zeytinyağını kullanın

Zeytinyağı yemeklerinizde mutlaka en iyi ve en kaliteli zeytinyağlarını kullanmalısınız. Düşük asitli ve aromatik tatlara sahip olan zeytinyağı seçimi, yemeklerinize ve salatalarınıza ekstra lezzet kazandıracak.

En iyi zeytinyağı önerisi için sizlere Nergistepe Çiftliğin’de üretilen Memecik zeytinyağını öneririz. Memecik zeytinleri, antik dönemden beri yüksek kalitede zeytinyağı üretiminin yapıldığı Milas ve çevresinde yetişiyor. Güney Ege bölgesine has olan Memecik zeytininden düşük asitli, koyu yeşilimsi sarı renkli, meyve aromalı ve zengin bir zeytinyağı elde edilir. Memecik zeytinyağının en güzel yanı ise yoğun antioksidan bileşenler ile genizde keskin olmayan yanma hissi yaratması. Böylece zeytinyağlı yemeklerinizin kendine has aroması olacak ve yemeklerinizi yiyenler lezzet sırrınızı asla anlamayacaklar. Dilerseniz Memecik zeytinyağını salatalarda veya çiğ olarak da kullanabilirsiniz. Memecik zeytinyağının E Vitamini ve kanser önleyici özelliği bulunan polifenoller açısından oldukça zengin olduğunu da unutmayalım!

Zeytinyağlı yemekler, her zaman ağır ve kalorili yemeklerden çok daha sağlıklıdır. Ege ve Akdeniz beslenme tarzında büyük yer tutan zeytinyağlı yemekleri daha lezzetli yapmanın püf noktasını artık öğrendin!

Mevsiminde sebze seçin

Zeytinyağlı sebze yemeği yaparken mutlaka mevsiminde olan sebzeleri tüketmelisiniz. Serada yetişen veya hormonlu olduğunu düşündüğünüz sebzeler, yemeğinize istediğiniz lezzeti vermezler. Lokal marketinizden veya manavınızdan aldığınız mevsimsel sebzeler çok daha lezzetli zeytinyağlı yemekler ve mezeler yapmanızı sağlar.

Eğer kış boyunca zeytinyağlı yemek yapmak isterseniz, yaz aylarından taze aldığınız sebzeleri buzluğunuzda bekletebilirsiniz. Buzlukta bekleyen sebzelerin vitamin değeri değişmez, tıpkı yaz aylarındaki gibi lezzetli olurlar.

Zeytinyağlı yemeklere su katmayın

Zeytinyağlı yemeklerin en önemli püf noktalarının başında ‘yemeğe su katmamak’ gelir. Zeytinyağının kendine has aromatik kokusunu tatmak için saf, doğal ve katıksız zeytinyağı kullanmalısınız. Doğal zeytinyağının hafif asidik tadı, zeytinyağlı yemeklerinize kendine has bir koku ve tat kazandırır. Bu lezzeti korumak için zeytinyağlı yemeklerinize su katmamalı, sadece yağ ve sebzelerin kendi suyunu kullanarak pişirmelisiniz.