Gurme lezzetleri denemek isteyenler için mutlaka yağda limonlu çizik zeytini öneririz. Türkiye’de yetişen bu zeytin cinsi, hafif limonlu tadıyla ağızla lezzetli bir tat bırakır. Hem kahvaltı için, hem de akşam yemeklerinde meze olarak sunulan limonlu çizik zeytin, kendine has tadıyla deneyenlerin damağında adeta tadını bırakıyor. Özel misafirlerin olduğu zaman veya yeni zeytin tadımı yapmak istediğin dönemlerde mutlaka ülkemizde yetişen bu özel zeytini denemeni öneririz.

Yağda Limonlu Çizik Zeytin nerede yetişir?

Yağda limonlu çizik zeytin Aydın ilinin Söke bölgesinde yetişir. Söke bölgesine özel bir zeytin cinsi olan çizik zeytin, ilk olarak tuzlu suda tatlandırıldıktan sonra limon dilimleri ve zeytinyağının içinde iki ay bekletilir. İki ayın sonunda tüketim için hazır hale gelen yağda limonlu zeytin, zeytinyağı ve limonun doğal tadıyla şekillenerek kendine has bir lezzet yaratır. Aydın bölgesinde oldukça yaygın ve popüler olan bu zeytin çeşidine en kısa yoldan ulaşmak için seni bu sayfaya alabiliriz.

Yağda Limonlu Çizik Zeytin nasıl yenir?

Çizik zeytini kimisi kahvaltıda tercih ederken, bazı insanlar ise akşam üstü atıştırmalığı olarak yiyebiliyor. Zeytinin tamamlayıcısı olan zeytinyağı, hafif kızartılmış tam buğday ekmeği ve mevsim meyveleri ile birlikte çizik zeytinin tadına bakabilirsin.

Gurme lezzetleri deneyimlemeyi seviyorsan çizik zeytini sert peynirlerden eski kaşar veya tulum peyniri ile birlikte krakerle birlikte de tüketebilirsin. Evde yapacağın pratik krakerlerle basit atıştırma tarifleri oluşturabilirsin.

Zeytinli ekmek önerisi

Çizik zeytinin tadını daha kalıcı bir hale getirmek için evde zeytinli ekmek yapabilirsin. Sadece yeşil zeytinden veya siyah zeytinle karıştırarak kendine özel tarifler çıkarmak senin elinde.

Evde zeytinli ekmek yaparken mutlaka kepek karışımlı unu veya tam buğday unu kullanmanı öneririz. Beyaz una göre 4 kat daha fazla besin değerine sahip olan tam buğday unu, zeytinin aroması ile birleştiğinde ortaya şahane bir tarif çıkacağına eminiz. Nergistepe Çiftliği’nden alacağın tam buğday unu ve yağda limonlu çizik zeytin sana bir anda yeni tarifler için ilham verecek.