Artık internetten alışveriş yapmak hepimiz için normal bir rutin haline geldi. En basit ve ihtiyaç duyduğumuz temel gıda malzemelerini bile internetten almaya başladık. Bunların başında da zeytinyağı geliyor. İnternetten zeytinyağı alırken nelere dikkat etmen gerektiğini ve hangi zeytinyağlarını seçmen gerektiğini adım adım anlatıyoruz.

Asitlik derecesi

Zeytinyağı satın alırken herkesin dikkat etmesi gereken konulardan biri asitlik derecesidir. Zeytinyağının asitlik derecesi ne kadar doğal ve ne kadar sızma yağ olduğuna dair ipuçları verir. Doğal zeytinyağların asitlik derecesi %2’den az olur. En iyi zeytinyağını satın almak istiyorsan %0.1 ile %1 arasındaki zeytinyağlarını satın alabilirsin. Zeytinyağının asitlik oranı %2’nin üzerine çıkıyorsa buna natürel ikinci yağ adı veriliyor. Kısaca zeytinyağının asitlik oranı ne kadar düşükse o kadar kaliteli olur ve bu yağların pahalı olması kaçınılmazdır.

Kullanıcı yorumları

Zeytinyağı alırken mutlaka online platformlardaki kullanıcı yorumlarına da göz atmalısın. Eğer firma hakkında yeterli bilgiye ulaşamıyorsan mesaj atarak soru sormanı öneririz. Zeytinyağı alırken ne kadar doğal olduğuna, erken hasat olup olmadığına ve zeytinyağının tadına dair sorular sorabilirsin. Beğendiğin zeytinyağlarını ikinci alışverişinde büyük ambalajlarda satın almak senin için daha ekonomik olacak.

Doğal olması

Zeytinyağını internette alırken ilk dikkat etmen gereken noktalardan biri doğal olması! Üretilen zeytinlerin doğal olması, lokal üreticiler tarafından üretilmesi de zeytinyağının tadını değerli kılar. Zeytinyağını online alırken yüksek ısıl işlem gören ürünlerden uzak durmalısın. Çünkü yüksek ısı zeytinyağının besin değerini olumsuz etkiler ve doğal zeytinyağının lezzetli tadını baskılar.

Neden erken hasat zeytinyağı seçmeliyim?

Çünkü erken hasar zeytinyağının asit ve oksidasyon oranı daha düşük olur. Bu da besin değerinin yüksek olduğu ve zeytinyağının daha kaliteli olduğu anlamına gelir. Erken hasar zeytinyağı önerisi isteyenler için Özel Seri olan Erken Hasat Soğuk Sıkım Memecik Naturel Sızma Zeytinyağı’nı öneririz. Ekim ve kasım aylarında toplanan zeytinlerden elde edilen bu zeytinyağının antioksidan özelliği en üst seviyededir ve içerdiği antioksidanlar sayesinde hoş bir yakıcı özelliğe sahiptir.