Günümüzde neredeyse bütün gıda alışverişimizi yaptığımız süpermarketlerde, ısıl işlem uygulanmış zeytinyağlarını da sık sık görüyoruz. Marketlerdeki raf ömrünü uzatmak için uygulanan ısıl işlem, zeytinyağının değerli besin oranını etkileyerek sağlık açısından riskler oluşturabiliyor. Peki, ısıl işlem uygulanmayan zeytinyağını nasıl bulabilirsin? Çocuklar için sağlıklı zeytinyağı arayışında olanlar ve evinde sağlıklı gıdalar tüketmek isteyenler nasıl zeytinyağı seçmeliler? Zeytinyağlarında nasıl ısıl işlem yapıldığını ve bunun sonuçlarını seninle paylaşıyoruz.

Zeytinyağındaki ısıl işlem tehlikesi

En sağlıklı yağı tüketmek için zeytinyağı almak çok iyi fikir, peki marketlerde satılan paketli zeytinyağlar sandığın kadar sağlıklı mı? Paketlenmiş diğer yağ türlerinde olduğu gibi, zeytinyağının da raflarda bozulmadan daha uzun süre kalabilmesi için ısıl işlem yapılabiliyor. Büyük süpermarketlerde gördüğün en popüler zeytinyağı markaları tek seferde yüklü zeytinyağı üretimi yapıp ısıl işlem uygulayarak zeytinyağının daha uzun süre bozulmadan kalmasını sağlıyor.

Zeytinyağına yapılan ısıl işlem, yağın içindeki faydaları da nötrleyebiliyor. Zeytinyağının kalp sağlığını destekleyen vitaminleri, antioksidan özelliği ve içeriğindeki değerli mineraller ısıl işlem ile birlikte oldukça azalır, hatta yapılan işlemin derecesine bağlı olarak tamamen kaybolabilir. Zeytinyağına yapılan ısıl işlemi tıpkı kızartma yapmak gibi düşünebilirsin. Evde kızartma yaptığında da aynı şekilde zeytinyağının içindeki bazı sağlığı destekleyici nitelikleri kaybedersin. Bir de bu işlemin, zeytinyağların üretim aşamasında gerçekleştiğini düşünürsek markette satılan paketli zeytinyağlar sandığın kadar sağlıklı olmayabilir.

Isıl işlem olmayan zeytinyağı nasıl bulunur?

Sosyal medyanın gelişmesi ve bilinçli tüketimin yaygınlaşması ile birlikte günümüzde insanlar daha dikkatli alışveriş yapıyorlar. Sadece zeytinyağında değil, bütün gıdalarda en doğalını bulmak için işini iyi yapan üreticileri ve çiftlikleri bulmalısın. Isıl işlem ve katkı maddesi eklemeden zeytinyağı üretimi yapan üreticilerin başında Nergistepe Çiftliği geliyor.

Nergistepe Çiftliği’nde üretilen zeytinler en uygun dönemde hasat edilerek zeytinyağı üretimi için steril şartlarda bekletilir. En iyi zeytinyağlardan biri olan İspanyol tipi Arbequina Erken Hasat Soğuk Sıkım zeytinyağı, 27 C altında  2 fazlı sistemlerde Soğuk Sıkım (Cold Press) yöntemiyle en doğal şartlarda üretiliyor. Bu sayede zeytinyağının bütün yararlı vitaminleri ve fenolik bileşenleri tutularak tüketiciye en sağlıklı ve lezzetli zeytinyağını ulaştırmak amaçlanır. Unutmayın, yüksek ısı zeytinyağının besin değerlerini olumsuz etkiler, düşük su sıcaklığında elde edilen zeytinyağlarının aromatik bileşenleri ve besin değerleri, çok daha yüksek olur. Arbequina Erken Hasat Soğuk Sıkım zeytinyağını salatalarda ve sabah kahvaltılarında çiğ olarak gönül rahatlığı ile tüketebilirsin.

Nergistepe Çiftliğin’nde kolay bir şekilde sipariş vermek için buraya tıklaman yeterli!