Zeytin alırken mutlaka deneyenlerden misin? Denemeden zeytin almanın püf noktalarını anlatıyoruz! Siyah zeytin alırken %100 işe yarayan, eve geldiğinde seçtiğin zeytine pişman olmayacağın önerilerimizle karşındayız. Siyah zeytin alırken dikkat etmen gereken en önemli noktalar neler? Kapalı siyah zeytin nasıl seçilir? En iyi siyah zeytin markalarından harmanlayarak senin için siyah zeytin seçme rehberi hazırladık. Bu yazımızı okuduktan sonra kötü siyah zeytin seçmen neredeyse imkansız olacak.

İyi siyah zeytin nasıl seçilir?

  • Siyah zeytin alırken çekirdeğine bakmana gerek yok. Önemli olan zeytinin diri olması. Zeytinin dış kısmı diri ve pürüzsüz görünüyorsa bu zeytinin kaliteli olduğu anlamına gelir.
  • İyi zeytinin bir diğer ipucu ise parlak olması! Zeytinyağında bekleyen zeytinler daha parlak ve canlı görünürler. Mat, solgun ve buruşuk zeytinlerden uzak durmalısın. Ayrıca zeytinyağının yüzeyindeki donuk görünüm de pek iyi işaret değil.
  • Zeytinin tadına baktığında ilk olarak bir acılık geliyorsa doğru zeytini buldun demektir. Siyah zeytinde ilk olarak hafif mayhoş bir tat gelir, sonrasında yoğun siyah zeytin tadını alırsın. Bu tat siyah zeytinin içinde kimyasal olmadığı anlamındadır.
  • İyi siyah zeytin, çekirdeğinden kolay ayrılmalıdır. Etli kısmı çok ince olmamalı.
  • Kalın kabuklu zeytinlerin sindirimi zordur, ince kabuklu zeytinleri seçmeni öneririz.

Hangi siyah zeytini almalı?

Marketlerde satılan zeytinler, raf ömrünün uzun olması için kimyasal işlemlerle maruz bırakılabiliyor. Isıl işlem gören zeytinler, yararından çok sağlığına zarar verebilirler. Bu nedenle doğal zeytin çiftliklerinden zeytin almak en doğru hareket olacak.

Nergistepe Çiftliği’nde üretilen Trilye Salamura siyah zeytin, tek tek elle toplanır ve en doğal yöntemlerle hazırlanarak soframıza ulaşırlar. En iyi zeytinlerin toplandığı Nergistepe Çiftliği’nde zeytinler ilk önce yıkanır, daha sonra doğal fermantasyona bırakılırlar. Hiçbir kimyasal süreçten geçmeyen siyah zeytinler, el değmeden cam kavanozlara doldurulur. Doğal ve katkısız siyah zeytinin içindeki Omega-6 yağ asitleri kalp ve damar sağlığını korur, tansiyonu düzenler. E vitamini ve antioksidanlarla hücreleri ve cildi genç tutar, saçları güçlendirir

Siyah zeytin evde nasıl saklanır?

Siyah zeytini evde muhafaza etmenin en iyi yolu cam kavanozda saklamak. Bu nedenle poşetle veya açık aldığın zeytinleri eve geldikten sonra mutlaka temizleyerek cam kavanoza doldurmalısın. Siyah zeytini buzdolabında tutabilirsin. Fakat çok uzun süre siyah zeytini bekletmek yerine hızlı tüketerek siyah zeytinin lezzetini yakalayabilirsin.