Sağlıklı beslenmeye karar verdin ve beyaz unu kesip kepekli un almaya başladın… Peki ya tatlılar? Kepekli unla tatlı hazırlayabilir misin? Tabii ki evet! Kepek unu kullanarak da tatlı ve tuzlu tarifler hazırlayabilirsin. Emin ol, kepekli unla tatlı yapmaya başladıktan sonra beyaz una geri dönmek istemeyeceksin. Kepekli unlu tatlı tarifleri nelerdir? Hangi kepek ununu tatlı tarifleri için kullanabilirim? Aklından geçen bütün soruları yanıtlıyoruz!

Kepekli unu tatlı tariflerinde nasıl kullanabilirim?

Kepekli un kullanarak havuçlu kek, çikolatalı kek gibi en yaygın tatlıları yapabilirsin. Kek tarifinde yazan beyaz un miktarı kadar kepekli un kullanman yeterli olacaktır. Eğer kepekli unun tadı ve yoğunluğu daha fazla geliyorsa, tatlı tariflerini %50 kepekli un, %50 tam buğday unu ile yapabilirsin. Kepek ununu tam buğday unu ile karıştırarak daha yumuşak bir tadım yakalayabilirsin.

Tam buğday ununu tatlı tariflerine eklerken, tarifte yazan beyaz un miktarından biraz daha az koymalısın. Tam buğday unu, klasik beyaz una göre daha ağır olabiliyor. 120 gram beyaz un için 110 gram tam buğday unu kullanmanı tavsiye ediyoruz.

Hangi kepek ununu kullanmalıyım?

Doğal kepek unu seçerken ne kadar çok seçenek arasından en iyisini seçmeye çalıştığının farkındayız. Kepek unu tavsiyeleri isteyen okuyucular için Nergistepe Çiftliği’nin Kepekli Unu’nu öneriyoruz. İyi Tarım Uygulamalı çiftliğimizden özenle seçtiğimiz buğdayları, el değmeden taş değirmende öğütüp en doğal halini en iyi kalitede sunuyoruz. Özenle seçilen buğdaylar, el değmeden taş değirmen öğütülüyor ve en doğal haliyle paketleniyor. Lif ve B vitamini açısından zengin olan buğday kepeği, tatlılarına ekstra lezzet katarken, sağlıklı tatlı tüketimine de destek olacak.

Kepekli unu tuzlularda nasıl kullanabilirim?

Kepekli unu, tuzlu tariflerinde de kullanabilirsin. Kepek ununu en çok kiş, mücver ve zeytinli ekmek tariflerinde kullanıyorlar. Hafif bir akşam yemeği yemek istediğinde veya 5 çayı için tuzlu atıştırmalık hazırlarken kepekli unu kullanabilirsin. Kepek unu, tariflerine ekstra koyu bir görünüm katacaktır. Bu çok normal, endişelenmene gerek yok.