Sağlıklı beslenmeye adım attıysan kepekli unla tanışmış olduğunu tahmin ediyoruz. Kepekli unla yapılan ekmeğin ve diğer unlu mamullerin ne kadar lezzetli olduğunu hala keşfetmediysen en iyi kepek unuyla henüz tanışmadığına eminiz. Çünkü iyi kepekli unla yapılan gıdalar hem yüksek oranda lif içerir hem de tadı en az beyaz un kadar lezzetli olur. Kepekli unu yakından tanımak ve ona bir şans vermek için bugün beyaz unla kepekli un arasındaki farkı araştırıyoruz. Kepekli un beyaz undan daha mı sağlıklı? Hangisini tercih etmen gerektiğini yazının sonunda öğrenebilirsin.

Kepek unu nedir?

Kepek unu, buğdayın en dış kısmını oluşturan buğday kepeğinden elde edilen una denir. Buğdayın dış kısmındaki bu kepekli olan kısım, tıpkı buğdayın iç kısmı gibi lezzetli ve faydalıdır. Kepek ununun bu kadar yaygınlaşmasını sebebi, buğdayın iç kısmına yani kendisine göre çok daha fazla lif içermesidir. Kepekli ekmeklerde daha fazla B vitaminleri, tiamin, riboflavin, niasin ve folat bulunur. 

Kepek ununun faydaları arasında vücuda enerji üretmesi sayılır. Özellikle kepekli un tüketimi, beyindeki enerji üretimini destekler. Aynı zamanda kepekli un, kan hücrelerinin oluşmasını ve dolaşımın sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını da sağlıyor. En iyi kepekli undan yapacağın makarna, ekmek, yufka gibi unlu mamuller, vücuduna enerji kazandıracak, sinir ve dolaşım sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayacak.

Kepek unu ile beyaz un arasındaki farklar nedir?

  • Beyaz un sadece nişasta ve gluten bakımından zenginlik gösterirken, kepek unu lif ve B vitamini açısından daha zengin.
  • Kepekli un, beyaz una göre insanların sindirim sistemine daha uygundur.
  • 100 gram kepekli un, besinsel lif ve protein açısından 100 gram beyaz undan daha zengindir. Aynı zamanda kepekli undan yapılan 100 gram ekmek ortalama 339 kalori iken, beyaz undan yapılan ekmeğin 100 gramı 364 kalori değerindedir.
  • Kepekli un, beyaz una göre ortalama 2 ila 4 kat arasında daha fazla mineral ve vitamine sahip.
  • Kepekli ekmek yediğinde uzun süre yok hissedersin fakat beyaz unun içeriğindeki şeker sana sadece ani bir tokluk hissettirir.

En iyi kepek unu nasıl bulabilirim?

Evde kendin veya çocuğun için tarifler hazırlarken en iyi kepek ununu bulmak istiyorsan doğru yerdesin. Nergistepe Çiftliği’nde üretilen unlar, sindirim sistemi ve sağlığın için en doğru oranda harmanlanır. Doğal lif kaynağı ola Has Un | Az Kepekli, buğdayın doğal yapısında var olan lifi ve B vitamini bakımından zengin olan kepek kısmının buğday unu ile harmanlanmasıyla elde edilir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan kepek unundan yapılan ekmekler ağızda hemen erimez. Bu da daha fazla çiğnemeyi gerektirir böylece mideye tokluk mesajı gönderilir.

Diyette olanlar veya sağlıklı beslenmek isteyenler, beyaz undan vazgeçerek Nergistepe Has Un ile tanışmalılar.