Yazın bitmesiyle turşu hazırlıkları her yerde kendini göstermeye başlıyor. Kış sofralarının en sevilen üyesi biber turşuları faydaları ve lezzeti sayesinde gönülleri fethetmiş durumda. Biber turşusunun metabolizmaya faydası ve mevsimsel grip, nezle gibi hastalıklara karşı koruma özelliği olduğu biliniyor. Kış aylarında sofralarda olmazsa olmaz biber turşusunu alırken nelere dikkat etmelisin? Biber turşusu önerileri ve en doğal biber turşusunu nasıl anlayabileceğini anlatıyoruz.

Biber turşusu faydaları

Acı biber turşusunun metabolizmayı hızlandırdığı ve bağışıklığı güçlendirdiği biliniyor. Bu nedenle kış aylarına daha güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemiyle girmek için mutlaka biber turşusu tüketmeni öneririz. Biber turşusunun diğer faydalarından biri de idrar yollarındaki enfeksiyonun tedavisine yardımcı olması.

Acı biber turşusunun içinde yer alan magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, çinko gibi önemli mineraller da sağlığımız için çok önemli. Düzenli olarak sofralarından turşuyu eksik etmeyenler hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları da daha az yaşıyorlar.

İyi biber turşusu nasıl seçilir?

Her şeyden önce biber turşusu alırken doğal ve katkısız olan turşuları seçmelisin. Turşu hazırlarken yeterince steril olmayan kavanoz ve biberlerin kullanılması Botulizm toksini zehirlenmesine yol açabilir. Bu nedenle mutlaka güvendiğin markaların turşularını tüketmeli, evde turşu yaparken kavanozları ve biberleri 80 derecede 10-30 dakika, 100 derecede ise 10 dakika kaynatılarak sterilize etmelisin. Evde turşu yaparken temiz kavanoz ve kapak kullanmanı öneririz. Turşuyu sakladığın kavanoz kapağında minik bir pas olması sağlığını riske atabilir.

En iyi biber turşusu seçerken doğal bir şekilde fermente edilen turşuları tercih etmelisin. Hızlı bir şekilde üretilen turşular ve eklenen kimyasal içerikler turşu faydalarını azaltarak sağlığını bozabilir. Açık turşuların da bakteri üretme şansı yüksek olduğu için güvendiğin turşu üreticilerinden senin için paketlenen turşuları almalısın.

En iyi biber turşusu önerisi

En iyi acı biber turşusu tavsiyesi isteyenler için Nergistepe Çiftliğinde üretilen Ev Yapımı Üçburun Acı Biber Turşusunu öneririz. Tamamen katkısız olarak üretilen acı biber turşusu, acı biberi, sarımsak ve sirke ile doğa dostu cam kavanozlarda sunulur.

Doğal turşuyu bulduğunda turşu suyunu da ziyan etmemelisin. Turşu suyu da en az turşu kadar sağlıklı ve metabolizma dostu! Kilo verdiren diyetlerde de tercih edilen turşu suyunu değerlendirerek faydalarından yararlanmanı öneririz.