Ayçiçek yağı, tereyağı, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı… Bunların arasında üretim aşaması olarak en ekolojik olanının zeytinyağı olduğunu biliyor muydun? Tamamen doğal zeytinyağı üretmek doğanın bizlere kazandırdığı en büyük hediyelerden biri! Neden zeytinyağının en ekolojik yağ seçildiğini ve zeytinyağı üretiminin hangi aşamalardan geçtiğini seninle paylaşıyoruz.

Çünkü büyük fabrikalara gerek yok

Zeytinyağı üretmek için büyük fabrikalara ihtiyacımız yok. Çevresel kirliliğin büyük bir bölümünü oluşturan yağ endüstrisini, zeytinyağı üretiminin dışında tutabiliriz. Çünkü butik işletmeler minumum karbondioksit gaz salınımıyla zeytinyağı üretebiliyorlar. Sen de çevremizi korumak istiyorsan ekolojik zeytinyağ üretimini destekleyen ve makineler yerine elle hasat eden zeytinyağı üreticilerini tercih etmelisin.

Sadece elle hasar edilebilir

Zeytinyağı üretiminde hasat döneminde büyük makinelere gerek yoktur. Geleneksek yöntemlerle makine değil, el ile özenle zeytinler hasat edilebilir. Elle zeytin hasadı, makineli hasat yöntemine göre daha ekolojik ve lezzetli bir sonuç ortaya çıkarır. Nergistepe Çiftliğinde üretilen zeytinyağları tamamen el hasadıyla toplanıyor, zeytinler çuvalda değil kasalarda ezilmeden sıkıma götürülüyor. En iyi zeytinyağlardan biri olarak gösterilen Nergistepe Zeytinyağı, hasat sonrası hiç bekletilmeden, hemen 26 derecenin altında soğuk sıkım yöntemi ile sıkılır. Daha ekolojik bir zeytinyağı üretimi duydun mu?

Zeytin üretmek çok doğal!

Zeytin üretimi doğanın bize sunduğu en değerli besinlerin başında geliyor. Yüz yıllardır kutsal olarak kabul edilen zeytin ağaçları hem toprağı hem de insanları besleyerek değerli zeytinyağının üretilmesine olanak sağlıyor. Doğal zeytinyağının tadına bakmak için seni Nergistepe zeytinyağları ile tanışmaya davet ediyoruz. Zeytinyağı ve diğer alışverişlerinde daha ekolojik tercihler yapmak istiyorsan bez çanta kullanabilir, plastik poşetlere veda edebilirsin.

Tek kullanımlık poşetler yerine bez çantalar kullanmaya başla, sen de dünyamızda fark yarat!