Bilinçli tüketim alışkanlığı gelişmeye başladığı günden itibaren erken hasat zeytinyağına olan ilgi arttı. Çocuklar için zeytinyağı arayan aileler erken hasat zeytinyağına yöneliyor, doğal ürünlere ilgi gösterenler erken hasat zeytinyağının faydalarını anlatıyor. Peki, gerçekten erken toplanan zeytinlerden elde edilen zeytinyağları daha mı iyidir? Erken hasat zeytinyağının faydalarını ve neden daha sağlıklı olduğunu detaylıca anlatıyoruz.

Erken hasat zeytinyağı nedir?

Erken hasat döneminde yani zeytinin mineral ve vitamin açısından daha zengin olduğu zamanda üretilen zeytinyağı, diğer zeytinlere göre daha lezzetli ve faydalıdır. Zeytinin tam olarak olgunlaşmadığı dönemde toplanarak üretilen yağa erken hasar zeytinyağı veya soğuk sıkım zeytinyağı diyebiliriz.

Erken hasat zeytinyağı için genellikle ekim-kasım aylarında zeytinler toplanır. Bu zeytinler 27 derecenin altındaki ısıda soğuk sıkım yöntemiyle sıkılarak zeytinyağına dönüştürülüyor. Erken hasat döneminde toplanan zeytinlerde daha yoğun olarak polifenol bileşeni bulunur. Bu da soğuk sıkım zeytinyağının daha sağlıklı ve faydalı olmasına yardımcı olur. Soğuk sıkım zeytinyağları, diğer yağların aksine çiğ olarak tüketilebilir. Salataya veya zeytinyağlı yemeklere soğuk sıkım zeytinyağı kullanılması tavsiye ediliyor. Sağlıklı yaşam için uzmanlar her gün bir kaşık erken hasat zeytinyağı tüketmenin faydası olduğunu da ekliyor.

Erken hasat zeytinyağının faydaları nelerdir?

  • Soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen zeytinyağındaki enerji oranı daha yüksek olur. İçeriğindeki sağlıklı bileşenler sayesinde gün içinde daha enerjik hisseder ve vücudun savunma mekanizmasını güçlendirebilirsin.
  • Erken hasat zeytinyağının formülündeki fenol içerikler vücudumuz için önemli bir antioksidan kaynağıdır. Pıhtılaşmayı önler, hücre gelişimini destekler ve kalp sağlığını korur. Sindirim sistemindeki zararlı mikroorganizlamaların da yok edilmesine yardımcı olan zeytinyağı vücutta adeta antibiyotik etkisi gösteriyor!
  • Doğal zeytinyağı tüketenlerin kolesterolünün daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.
  • Erken hasat zeytinyağının içindeki omega 3 ve omaga 6 sayesinde kalp sağlığını koruyabilir ve obezite ile mücadele edebilirsin. Akdeniz tipi diyet listelerinde zeytinyağının ne kadar çok tavsiye edildiğini biliyor musun?
  • Sağlıklı zeytinyağı tüketimi hücre gelişimini desteklediği için yaşlanmayı da geciktiriyor. Zeytinyağının içindeki C, D, E ve K vitaminleri hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildin daha güzel ve pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor.

Erken hasat zeytinyağını nasıl bulabilirim?

En iyi erken hasat zeytinyağı önerisi isteyenler için Nergistepe Çiftliği Arbequina Erken Hasat Soğuk Sıkım Naturel Sızma Zeytinyağı’nı tavsiye ederiz. 27 C altında  2 fazlı sistemlerde Soğuk Sıkım (Cold Press) yöntemiyle zeytinyağlarımız üretilen Nergistepe Zeytinyağında sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler en üst seviyede tutulyor. Yüksek ısı zeytinyağının besin değerlerini olumsuz etkilediğinden, düşük su sıcaklığında elde edilen zeytinyağlarının aromatik bileşenleri ve besin değerleri, çok daha yüksek olduğunu unutmamalısın.