Doğanın bize sunduğu en sağlıklı ve lezzetli meyvelerin başında zeytin geliyor. Evet, siz sormadan biz söyleyelim, zeytin bir meyvedir. Latince Olea europaea adı verilen zeytin meyvesi, çekirdekli meyveler adı verilen bir meyve grubuna aittir. Bu grupta mango, kiraz, şeftali, badem ve antep fıstığı gibi diğer meyveleri de görebilirsin.

Zeytinin en önemli 4 faydasına geçmeden önce siyah zeytinin E vitamini ve diğer güçlü antioksidanlar açısından çok yararlı olduğunu söyleyelim. Siyah zeytinin faydalarını gösteren araştırmalar, zeytin tüketiminin kalp için çok sağlıklı olduğunu ve osteoporoz ve kansere karşı koruyabileceklerini gösteriyor.

Zeytinin içindeki sağlıklı yağlar, inanılmaz derecede sağlıklı Akdeniz diyetinin temel bileşenlerinden biri olan zeytinyağını üretmek için kullanılıyor. Ortalama zeytin yaklaşık 3-5 gram ağırlığındadır. Bazı olgunlaşmamış zeytinler yeşil kalır ve olgunlaştıklarında siyaha döner. Bazı zeytin çeşitleri ise tamamen olgunlaştığında bile yeşil kalır.

Ülkemizde ve dünyada zeytinin faydaları bu kadar ön plana çıktığı için çok fazla zeytin üreticisi ve market raflarında gördüğümüz farklı farklı siyah zeytin markaları görebilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, marketlerde satılan zeytin ve zeytinyağı ürünlerinin raf ömrünün daha uzun olmasını sağlamak için ısıl işlem uygulanabilir. Doğal ve katkısız zeytin ürünlerine ulaşmak için Nergistepe Çiftliği web sitesinden alışveriş yapabilirsiniz. Nergistepe Çiftliği’nden aldığınız ürünler tamamen doğaldır ve sizin siparişinize özel olarak paketlenir. Doğadan sofranıza en doğal haliyle ulaşan siyah zeytin önerisi için doğal yöntemlerle toplanan Nergistepe Çiftliği’ni ziyaret etmelisiniz.

Siyah zeytin faydaları

Zeytin kalorisini merak edenler için; Zeytin (100 gram) başına 115-145 kalori veya 10 zeytin için yaklaşık 59 kalori içerir.

100 gram siyah zeytin için besin bilgileri:

Kalori: 115
Su:% 80
Protein: 0.8 gram
Karbonhidrat: 6,3 gram
Şeker: 0 gram
Yağ: 10,7 gram
Doymuş yağ: 1.42 gram
Tekli doymamış yağ: 7,89 gram
Çoklu doymamış yağ: 0.91 gram

Zeytin,% 11–15 oranında yağ içerir ve bunun% 74’ü bir tür tekli doymamış yağ asidi olan oleik asittir. yani zeytinyağının ana bileşenidir.

Karbonhidrat ve lif

Karbonhidratlar, siyah zeytinlerin % 4-6’sını oluşturur ve bu da onları düşük karbonhidratlı bir meyve yapar. Zeytinin içindeki karbonhidratların çoğu liftir. Aslında, lif toplam karbonhidrat içeriğinin% 52-86’sını oluşturur. Bu nedenle zeytinin net sindirilebilir karbonhidrat içeriği çok düşüktür.

Zeytindeki vitaminler ve mineraller

E Vitamini: Yüksek yağlı bitkisel besinler genellikle bu güçlü antioksidandan yüksek miktarlarda içerir.
Demir: Siyah zeytin, kırmızı kan hücrelerinizin oksijen taşıması için önemli olan iyi bir demir kaynağıdır.
Bakır: Temel mineral olarak görülen bakır, tipik Batı diyetinde genellikle eksiktir. Bakır eksikliği kalp hastalığı riskinizi artırabilir.
Kalsiyum: Vücudunuzdaki en bol mineral olan kalsiyum kemik, kas ve sinir fonksiyonu için gereklidir.
Sodyum: Genellikle zeytinler salamura veya tuzlu suda paketlendiğinden yüksek miktarda sodyum içerir.

Siyah zeytinin en önemli 4 sağlık faydası

1- Önemli bir antioksidan 

Düzenli olarak siyah zeytin tüketenlerin, zeytinin içeriğindeki antioksidan sayesinde kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalık riskinin azaldığı gözlemlenmiştir. Zeytin, iltihaplanmayla mücadeleden tutun da mikroorganizma büyümesini azaltmaya kadar değişen sağlık faydaları ile antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Siyah zeytinler hakkında yapılan bir çalışma, siyah zeytin tüketmenin vücudunuzdaki en güçlü antioksidanlardan biri olan glutatyonun kan seviyelerini önemli ölçüde artırdığını gösteriyor.

2- Kalbi iyileştirir

Biliyoruz ki yüksek kolesterol ve tansiyon, kalp hastalığı için risk faktörleridir. Siyah zeytinde bulunan ana yağ asidi olan oleik asit, kalp sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Kolesterol seviyelerini düzenler ve LDL (kötü) kolesterolün ilerlemesinden sizi koruyabilir. Ayrıca, bazı araştırmalar zeytin ve zeytinyağının tansiyonu da dengelediğini gösterir.

3- Kemikleri korur

Osteoporoz, kemik kütlesinin azalması ve kemik kalitesinin düştüğü durumlara denir. Osteoporoz döneminde kemikleriniz hassaslaşır ve daha çabuk kırılabilirler.

Osteoporoz oranları Akdeniz ülkelerinde Avrupa’nın geri kalanından daha düşüktür ve bu da zeytinin Osteoporoza karşı koruyabileceğini gösterir. Siyah zeytin ve zeytinyağında bulunan bazı bitki bileşiklerinin hayvan çalışmalarında kemik kaybını önlemeye yardımcı olduğu görüldü.

4- Kanseri önler

Zeytin ve zeytin yağının yoğun olarak tüketildiği Akdeniz Bölgesi’nde görülen kanser oranları, Avrupa’nın Batı bölgesine göre daha düşüktür. Sadece kanser oranı değil, diğer kronik rahatsızlıklar da zeytin tüketen bölgelerde daha az görülüyor.

Akdeniz ve Ege bölgesinde yaşayanların daha sağlıklı olmasının sebeplerinin başında yoğun zeytin ve zeytinyağı tüketimi geliyor. Çünkü zeytinin içeriğindeki yüksek antioksidan ve oleik asit, göğüs, kolon ve mide kanseri hücrelerinin yaşam döngüsünü engeller. Bu nedenle de zeytin ve zeytin ürünleri tüketenlerin daha sağlıklı ve genç göründüğü fark edilir. Tabii bu aşamada tükettiğiniz zeytin kalitesi de çok önemli!

Doğal ve katkısız siyah zeytinler için sizi buradaki alışveriş sayfasına davet ediyoruz.