Zeytin konusunda en çok araştırılan başlıkların başında yeşil zeytin ile siyah zeytin farkı geliyor. Market raflarında gördüğün farklı farklı zeytinlerin arasındaki farkları merak ediyorsan doğru yerdesin. Siyah ve yeşil zeytin arasındaki tek fark sadece renkleri değil. Tat, koku, olgunluk, sertlik ve asitlik dereceleri de farklı. Peki, senin damak zevkine uygun olan zeytin hangisi? Siyah mı yeşil zeytin mi, tarafını seç ve sana en uygun zeytini bul!

Yeşil zeytin ve siyah zeytin farkları

Olgunluk: Yeşil ve siyah zeytin arasındaki ilk ve en büyük fark, ikisinin olgunluk faktörüdür. Yeşil zeytin, siyah zeytinden çok daha erken toplanır, bu yüzden olgunlaşmamışlardır. Olgun zeytin olarak da bilinen siyah zeytinler, ağaçta daha uzun süre kalmaktadır. Aslında yeşil ve siyah zeytin aynı ağaçta büyür! Zeytinler olgunlaşmadığında yeşildir ve daha sonra yavaş yavaş kırmızı, mora döner ve sonunda olgunlaştıkça siyah renk alır.

Sertlik: Hasat döneminde yeşil zeytinler olgunlaşmadığından daha sıkı ve yoğun, siyah daha yumuşaktır. Ayrıca yeşil zeytinler daha kuru olma eğiliminde olurlar.

Renk: Siyah zeytinler tam olgunluğa ulaştıktan sonra koyu renk alır ve bu tam olarak olgunlaştığının işaretidir. Yeşil olanlar olgunlaşmadan hasat edilir.

Tat: Tüm zeytinler, işlemden geçmeden önce onlara acı tadı veren veı damak tadıyla uyumsuz hale getiren glukozit içerir. Bu acı tat tuzlama, fermentasyon yoluyla nötralize edilebilir. Siyah zeytinlerin etli ve hafif meyvemsi bir tadı vardır. Ancak yeşil olanların tadı, salamura nedeniyle çok acı, çiğ, keskin ve tuzludur. Genellikle insanlar yeşilin yerine siyahın tadını tercih eder. Tadı çok yoğun ve yumuşak olarak tanımlarlar.

Zeytinyağı oranı: Siyah zeytin, olgunlukları nedeniyle daha yüksek yağ içeriğine sahiptir ve öncelikle zeytinyağı çıkarmak için kullanılır.

Mutfakta kullanım alanları: Yeşil zeytinler ham haliyle pizzaları ve salataları süslemek için kullanılır. Hatta sofra atıştırmalıkları olarak sade bir şekilde yenirler. Genellikle pişirilmezler veya ısıtılmazlar çünkü yoğun lezzetleri diğer malzemelerinkine üstün gelebilir.

Siyah zeytin ise salatalarda, pizzalarda, makarnalarda ve Akdeniz mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Siyah zeytinin besin değeri Vs. yeşil zeytin

İkisi de aynı ağaçta yetiştiği için ikisinin de besin değeri hemen hemen aynıdır. İki zeytin türünün arasındaki tek fark işlendikten sonra sodyum içeriğinde oluşur. Yeşil zeytinlerdeki sodyum oranı, işlenmiş siyah zeytinlerde bulunan sodyum miktarının iki katı kadar yüksek olabilir. Yüksek tansiyon veya kolesterol sorunları olan bazıları için pek sağlıklı bir seçim olmayabilir. Kısaca, yeşil olanlar tuz içeriği bakımından yüksektir.

Senin en sevdiğin zeytin hangisi? Cevabını çok merak ediyoruz!