Soğuk sıkım zeytinyağı son yılların en popüler ve sağlıklı besini olarak görülüyor. İnternette, butik zeytinyağı üreticilerinde ve marketlerde bulabileceğimiz doğal soğuk sıkım zeytinyağları, klasik zeytinyağlarına göre çok daha zengin ve yoğun bir tada sahip.

Soğuk sıkım zeytinyağı almak istiyor ama nereden başlayacağını bilemiyorsan sana harika bir soğuk sıkım zeytinyağı rehberi hazırladık. Neden soğuk sıkım zeytinyağı almalısın ve nasıl seçmelisin? Bu değerli besini hangi yemeklerde nasıl kullanacağını da makalemizde bulabilirsin.

Çünkü besin değeri çok yüksek

Soğuk sıkım zeytinyağının besin oranı çok yüksektir. Her ne kadar doğal yağ içerdiği için kalorisi yüksek olsa da doymamış yağ tüketmek oldukça sağlıklı! Doymuş yağı yüksek olan beslenme programları ile karşılaştırıldığında, doymamış yağ oranı yüksek olan gıdaları tüketmek, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, kanser ve diğer kronik hastalıkları azaltıyor.

Soğuk sıkım zeytinyağı E ve K vitaminleri açısından çok zengindir. E vitamini bağıklığı arttırır, cildin kendini yenilemesine destek olur. K vitamini ise kan pıhtılaşmasında ve kemik sağlığında önemli bir rol oynuyor.

Sadece 15 ml ( 1 yemek kaşığı) zeytinyağında:

  • Kalori: 119
  • Toplam yağ: 13,5 gram
  • Doymuş yağ: 2 gram
  • Tekli doymamış yağ: 10 gram
  • Çoklu doymamış yağ: 1.5 gram
  • E Vitamini: Günlük Değerin  %12.9’u
  • K Vitamini: Günlük Değerin %6,8’i bulunur.

Antioksidan açısından çok zengin

Soğuk preslenmiş zeytinyağı, ısıyla işlem görmediğinden düşük dereceli zeytinyağından daha fazla antioksidan tutar. Antioksidanlar vücudunuzu serbest radikaller adı verilen moleküllere karşı korur. Aynı zamanda kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar sonucunda antioksidan bileşenlerin kemikleri sağlamlaştırdığı, kalp, beyin hastalıklarını azalttığını gösterir. Akdeniz diyetiyle beslenenlerde daha az kanser vakalarının görüldüğü bilinir.

Soğuk sıkım zeytinyağını beslenmene nasıl ekleyebilirsin?

Soğuk sıkım zeytinyağını mezelerde, soslarında, marinasyonlarda ve salatalarda kullanabilirsin. Soğuk sıkım zeytinyağı sote, kavurma ve kızartma için tavsiye edilmiyor.

Beslenme rutinini daha sağlıklı bir hale getirmek için hazır salata sosları almak yerine, evde kendi salata sosunu hazırlamaya başlayabilirsin. Kremalı soslar yerine zeytinyağlı sosları kullanmanı öneririz. Makarna sosu için de zeytinyağı kullanabilirsin. Sos hazırlarken tereyağı yerine birkaç damla soğuk sıkım zeytinyağı kullanmak yemeğini daha sağlıklı bir hale getirir.

En iyi soğuk sıkım zeytinyağlarından biri olarak gösterilen Nergistepe Çiftliği Arbequina Erken Hasat Soğuk Sıkım zeytinyağı, yemeklerine premium bir lezzet katar ve yemeklerini daha sağlıklı kılar.