İnternette, marketlerde veya çevrende eminiz ‘soğuk sıkım zeytinyağı’ terimini duymuşsundur. İyi ve kaliteli zeytinyağı kullanmak isteyenler soğuk sıkım zeytinyağını tercih ediyorlar. Peki, soğuk sıkım tekniği nedir?

Soğuk sıkım zeytinyağının, diğer tekniklere göre neden daha faydalı ve kaliteli zeytinyağı ürettiğini tek tek anlatıyoruz. En iyi zeytinyağı önerisi isteyen okuyucularımız da yazının devamında soğuk sıkım zeytinyağı tavsiyelerini bulabilirler.

Soğuk sıkım tekniği nedir?

Soğuk sıkım zeytinyağı, erken dönemde zeytin henüz yere düşmeden toplanan zeytinlerden elde edilen zeytinyağı demek. Soğuk sıkım yönteminde kullanılan suyun derecesi 26-27 dereceyi geçmemesi gerekiyor, eğer 27 derecenin üzerinde su kullanılırsa bu tekniğe soğuk sıkım denilemez.

Soğuk sıkım zeytinyağının amacı, dalından taze olarak toplanan zeytinin en verimli bir şekilde işlenmesi ve yağa dönüştürülmesidir. Zeytin yerde ne kadar beklerse, faydasını da o kadar kaybeder. Bu nedenle sağlıklı ve kaliteli bir zeytinin soğuk sıkım tekniğiyle üretilmesine değer veriyoruz.

Soğuk sıkım zeytinyağını bu kadar özel yapan bir diğer özelliği ise fabrikasyon olmamasıdır. Çünkü soğuk sıkım zeytinyağı için ilk mahsuller toplanır. Ayrıca bu mahsullere başka ürünlerin karıştırılmaması gerekiyor. Genellikle seri ve fabrikasyon ürünlerde birden fazla çeşit zeytin bir araya getirilerek ve bekletilerek zeytinyağı üretiliyor. Fakat seri üretime karşın soğuk sıkım yöntem, geleneksel ve lokal işletmelerin yaptığı en özel zeytinyağların başında gelir.

Soğuk sıkım zeytinyağı ile klasik zeytinyağı arasındaki fark nedir?

Soğuk sıkım zeytinyağının en önemli farkı kalitesidir. Soğuk sıkım zeytinyağının daha faydalı ve insan sağlığı açısından daha yararlı olduğu bilinir. Çünkü soğuk sıkım tekniğiyle üretilen yağın polifenol, antioksidan ve vitamin değerleri standart zeytinyağına göre çok daha zengindir.

Soğuk sıkım zeytinyağının diğer yağlara göre daha yararlı olmasının sebebi düşük seviyedeki ısıyla maruz kalması. Yüksek ısı, zeytinin içeriğindeki besin değerini aşağı çeker. Ortalama 26 derecede işlenen zeytinyağında ise faydalı içerikler korunmuş olur. Soğuk sıkım zeytinyağını taze sıkılmış meyve suyu gibi düşünebilirsin. Market raflarında aylarca bekleyen meyve suyu mu, yoksa tazecik sıkılmış daha zahmetli ve bir o kadar da faydalı taze sıkılmış meyve suyu mu? Karar senin!

Soğuk sıkım zeytinyağı nereden alınır?

Soğuk sıkım kaliteli zeytinyağını market raflarında bulman neredeyse imkansız. Küçük işletmeciler, kalitesine güvendiğin zeytinyağı işletmelerinde soğuk sıkım ürünleri bulabilirsin. En iyi soğuk sıkım yağı bize sorarsan hiç düşünmeden Nergistepe Çiftliği’ni sana öneririz.

Doğal ve katkısız üretim süreci olan Nergistepe Çiftliği’nde düşük asitlik derecesine sahip olan soğuk sıkım zeytinyağlarını bulabilirsin. Özel seri olan Memecik Erken Hasat Soğuk Sıkım Naturel Sızma Zeytinyağı, bugüne kadar denediğimiz en lezzetli ve kaliteli yağlardan biri. Memecik erken hasat soğuk sıkım zeytinyağının antioksidan özelliği en üst seviyededir ve içerdiği antioksidanlar sayesinde hoş bir yakıcı özelliğe sahiptir.