Son günlerin en çok araştırılan konusu: ekmek nasıl yapılır, tam buğday ekmeği nasıl yapılır? Ekşi mayalı ekmeklerin bu kadar popüler olması ile birlikte herkesin aklından en az bir kere ekmek yapımı geçmiştir. Evde ekmek yapmanın bu kadar önemli olmasının sebebi, evde kullanılan unların daha sağlıklı olması ve ekmek malzemelerinin senin kontrolünde olması! Kısaca, ekmeğinin ne kadar sağlıklı ve kaliteli olduğuna sen karar verebilirsin. Evde tam buğday unuyla ekmek yapmak istiyorsan en iyi un önerisi ve sağlıklı ekmek tarifimizi denemeyi unutma.

Tam buğday unu seçimi

Tam buğday unu seçerken, katkısız ve doğal ürünlere yönelmelisin. Biliyoruz, süper market raflarında doğal un bulmak bazen zor olabiliyor. Paketli gıdalara şüpheyle yaklaşıyorsan senin için Nergistepe Çifltiği tam buğday ununu öneririz.

Doğal tam buğday unu, rafine beyaz unlara göre tam 4 kat daha yüksek besin değerine sahip oluyor. Bu da tam buğday ekmeğinin daha yoğun ve lezzetli olmasını sağlıyor. Tam buğday ununun içindeki yüksek lif oranı, protein, E ve B vitaminleri, kalsiyum gibi değerli içerikler evde yapılan ekmeklerin çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Tam buğday ekmeği nasıl yapılır?

Malzemeler

4 su bardağı Nergistepe Çiftliği Tam Buğday Unu

1 yemek kaşığı limon suyu

20 gr yaş maya

2 yemek kaşığı doğal zeytinyağı

1 su bardağı ılık süt

Alabildiği kadar ılık su

Tuz

 

Yapılışı

Evde tam buğday unuyla ekmek yapmak için yaş mayayı ılık sütün içinde eritmelisin. Maya tam anlamıyla eridikten sonra ılık su haricindeki tüm malzemeleri karıştır. Daha sonra hamur kıvama gelinceye kadar yavaş yavaş ılık suyu ekle.

Tam buğday ekmeğini yoğurarak değil, katlama tekniğiyle hazırlamalısın. Hamuru katlama tekniğiyle hazırladıktan sonra 40 dakika boyunca mayalanmasını bekle. Sürenin sonunda ekmeğine 2-3 katlama daha yap ve yuvarlak ekmek şeklini ver. Tam buğday unuyla yaptığın ekmeğini tekrar 45 dakika dinlendirmelisin. Son olarak önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 35 dakika boyunca ekmeğini pişirebilirsin.

Tam buğday ekmeği yapanlar için öneriler

Tam buğday ekmeğini pişirdikten sonra buzlukta saklayabilirsin. Bu nedenle dilersen tek seferde 2-3 ekmeklik hamur hazırlayarak tam buğday ekmeğinin uzun süre keyfini çıkarabilirsin.

Tam buğday ekmeği pişirenler en lezzetli sonucu döküm tencerelerden aldığını söylüyorlar. Sen de ekmeğini döküm tencerede pişirerek en lezzetli tam buğday ekmeğine kavuşabilirsin.

Unutma, tam buğday unu düşük glisemik indekse sahip olduğu için seni uzun süre tok tutma özelliğine sahip. Yani evde eskisi kadar çok ekmek tüketimi olmayacak. Bu nedenle tam buğday ekmeğini dışarıda bırakmamalı, fazla ekmeği kilitli poşette veya buzlukta saklamalısın.