Toz biber, kırmızı acı veya kırmızı tatlı biber bitkisinin kurutulmuş biberlerinden yapılan bir baharattır. Toz biberleri günümüzde tatlı, tütsülenmiş veya acı olarak bulabileceğimiz gibi kırmızı, turuncu ve sarı gibi çeşitli renklerde de görebiliriz. Kırmızı biber dünya çapında kullanılan ve hemen hemen her ülkenin mutfağında her edinen çok özel bir baharattır. Kırmızı toz biberin faydaları herkes tarafından bilinir. Toz biberler, sadece antioksidanlar açısından değil, aynı zamanda vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Gelin toz biberlerin mucizevi faydalarına birlikte bakalım!

Kırmızı toz biber günlük A vitamini ihtiyacınızın neredeyse% 20’sini karşılıyor

Kırmızı biber, serbest radikal adı verilen reaktif moleküllerin neden olduğu hücre hasarıyla savaşan çeşitli antioksidanlar içeriyor. Kırmızı biberdeki ana antioksidanlar, karotenoid ailesine aittir ve beta karoten, kapsanthin, zeaksantin ve luteini içerir. Böylece kalp hastalığı ve kanser dahil kronik hastalıklara iyi geldiği bilinir. Antioksidan açısından zengin yiyecekler tüketmek kronik hastalıkların daha az oluşmasına yardımcı olabilir.

1 yemek kaşığı toz biber (6,8 gram) günlük A vitamini ihtiyacınızın% 19’unu karşılar.

Göz sağlığını destekler

Kırmızı biber E vitamini, beta karoten, lutein ve zeaksantin dahil olmak üzere göz sağlığını destekleyen içeriklere sahiptir. Düzenli olarak toz biber tüketmek katarakt riskinin azalmasıyla doğru orantılıdır. Özellikle antioksidan görevi gören lutein ve zeaksantin gözlerinizin zarar görmesini önlemek için oldukça faydalı!

Kırmızı biber, kolesterol seviyesini dengeler

Toz biberdeki bir karotenoid olan kapsanthin, daha kalp sağlığı riskini azaltıyor ve kolesterol dengesini ayarlıyor. Kırmızı biberdeki karotenoidler, kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılı olan toplam ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olurlar.

Kan şekerini iyileştirir

Kırmızı biberdeki kapsaisin, diyabetin yönetilmesine yardımcı olur. Bunun nedeni, kapsaisinin kan şekeri kontrolünde yer alan genleri etkileyebilmesi ve vücudumuzdaki şekeri parçalayan enzimleri engelleyebilmesidir. Ayrıca insülin duyarlılığını da artırır.

Diyabetli 42 hamile kadında 4 haftalık bir çalışmada, günlük 5 mg kapsaisin takviyesi almak, bir plaseboya kıyasla, yemek sonrası kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü görülmüştür.

36 yetişkinde yapılan 4 haftalık bir başka çalışma, kapsaisin içeren acı biber içeren bir diyetin, acı içermeyen bir diyetle karşılaştırıldığında yemeklerden sonra kan insülin düzeylerini önemli ölçüde düşürdüğünü buldu. Daha düşük insülin seviyeleri tipik olarak daha iyi kan şekeri kontrolünü gösterdiğini unutmamalısın.

Kırmızı toz biber önerisi

Kırmızı toz biberin faydalarını öğrendikten sonra hemen denemek isteyenlerin sayısı hiç de az değil! Sen de kırmızı biberi beslenme rutinine dahil etmek için Nergistepe Çiftliği Kırmızı Toz Biberi kullanmaya başlayabilirsin. Doğal yöntemlerle kurutulan toz biber, yemeklerini daha lezzetli bir hale getirir ve sağlığını da destekler. Az acı ve acı olarak iki çeşidi bulunan Nergistepe Çiftliği’ndeki doğal toz biberi en kısa sürede denemeni öneririz.