Türkiye, zeytinyağı yetiştiriciliği konusunda oldukça şanslı bir ülke! Türkiye’nin farklı bölgelerinde, farklı tatlara sahip zeytinyağı üretimi mümkün. Sağlık trendleri ve Akdeniz tarzı beslenmenin yaygınlaşması ile birlikte sofralık zeytin ve zeytinyağı üretimi de hızla artıyor.

Türkiye’de zeytinyağı üretimi en çok Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi’nin güneyi, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşir. Zeytinyağı üretimi oldukça hassas bir konu. Üretilen zeytinyağının asidik oranı, ne kadar doğal olduğu ve hasat edilme yöntemleri zeytinyağı kalitesini belirler. Türkiye’de en kaliteli zeytinyağların hangi bölgede üretildiğini ve zeytinyağını kaliteli yapan faktörleri seninle paylaşıyoruz.

Aydın

Ege Bölgesi’nin güneyinde yer alan Aydın, Muğla ve Milas gibi illerde Memecik tipi zeytinden en kaliteli zeytinyağlardan biri üretiliyor. Antik dönemden beri yüksek kalite zeytinyağı üretimi ile bilinen bu özel bölgede Memecik zeytinyağı oldukça popüler! Milas ve çevresindeki ilkim koşullarında yetişen Memecik zeytini, bu bölgedeki toprağın yapısı sebebiyle oldukça düşük bir asiditeye sahiptir. Koyu yeşilimsi sarı renkli olan Memecik zeytinyağının meyvemsi ve aromatik bir tadı bulunur.

Memecik zeytinyağı, geçmişten günümüze zengin E vitamini içeriği ve antioksidan özelliği sayesinde oldukça ilgi görüyor. Aydın’a yolu düşen turistler mutlaka Memecik zeytinyağını tadarak sofralarına bu özel zeytinyağını taşırlar. Memecik zeytinyağını çiğ olarak sofralarda ve salatalarda kullanabilirsin. En iyi Memecik Zeytinyağını öğrenmek isteyenler buraya tıklayabilirler. 

Bursa

Gemlik zeytini de Türkiye’de yetilen en özel ve değerli zeytin çeşitlerinden biri. Gemlik’te yetişen Trilye zeytininden yapılan zeytinyağı, koyu yeşil renginde ve ağır akışkanlı bir kıvama sahip. Trilye zeytinin yağ oranı çok yüksek olduğu için yemeklerde, pastalarda ve sofralarda dilediğin gibi kullanabilirsin. İnce kabuklı bir zeytin olan Trilye zeytini, yeşilden mora döndüğü dönemde toplanarak aynı gün içinde sıkıma götürülür. Işık almayan ve paslanmayan tanklarda korunduktan sonra meyve tatlı ve lezzetli bir zeytinyağı ortaya çıkar.

Trilye Zeytinyağı ile tanışmak ve yemeklerini lezzetlendirmek için seni Nergistepe Çiftliği’nde doğal olarak üretilen Trilye Naturel Zeytinyağı ile tanıştıralım. Isıl işlem uygulanmadan üretilen ve korunan bu zeytinyağı, market zeytinyağlarından farklı olarak çok daha lezzetli ve yoğun kıvamlıdır. En doğalını ve katkısız olanı tüketmek istiyorsan en iyi zeytinyağını süpermarketlerden uzaklaşarak, çiftlik ve zeytin yetiştiriciliği yapan işletmelerde aramalısın.

Ayvalık

Zeytinyağı denilince akla ilk gelen şehirlerden biri de Ayvalık. Zeytinyağı üretiminin oldukça popüler olduğu Ayvalık Bölgesi, son yıllarda gittikçe daha popüler bir noktaya geldi. Sağlıklı zeytinyağı tüketimi, iyi tarımın desteklenmesi ve katkısız zeytinyağı arayışında olanlar, Ayvalık’ta üretilen kendine has tadı olan zeytinyağlarını tercih ediyorlar.

Akhisar

Manisa’nın Akhisar Bölgesi ise son zamanlarda tüketicilerin yoğunlaştığı bölgelerden biri. Akhisar’da yetişen doğal zeytinyağlarının yurtdışında ödül alması ile birlikte Akhisar zeytinyağı popüler olmaya ve dikkat çekmeye başladı. Akhisar’da doğal zeytin üretiminin başlaması ile birlikte katkısız zeytinyağı tüketmek isteyenler bu bölgedeki özel zeytinyağlarını sofralarına taşıyorlar.