Evde turşu hazırlamak ilk bakışta zor görülse de aslında doğru ipuçlarını yakaladıktan sonra çok basit bir işlem! Turşu yapmanın en önemli iki noktası, emek ve sabır. Turşuluk sebzeleri bulmak ve en doğru zamanda turşuyu hazırlamak da bir o kadar önemli! Eğer ‘ben de ne o sabır, ne de öyle doğal sebzeler var!’ diyorsan seni ozaman Nergistepe Çiftliği’nin doğal turşuları ile tanıştıralım. Karnabahar, havuç, kereviz, salatalık, biber, yeşil domates gibi sebzelerden meydana gelen doğal karışık turşular, sirke ve sarımsak eklenerek tam sizlerin damak tadına uygun bir hale geliyor. Dilersen acılı veya tatlı turşu seçenekleriyle sofralarını renklendirebilirsin.

Evde turşu nasıl hazırlanır?

Evde turşu hazırlamadan önce turşuluk sebzelerini hazır etmelisin. Turşuluk sebzelerin doğal yetiştirilmiş olması, sert olması ve mevsimine uygun olması çok önemli! Serada yetiştirilen ürünler turşu için uygun olmayabilir. Turşu yapacağın sebzeleri bol su ile yıka, yumuşamamış ve ezilmemiş olmasına dikkat et.

Evde kışlık turşu hazırlarken temiz kavanozları kullanmalısın. Turşuluk sebzeleri dikkatlice kavanozlara yerleştir, içine sarımsak, kaya tuzu, sirke ve limon suyu ekle. Eğer turşularının daha hızlı olmasını istersen bir avuç kadar nohut da ekleyebilirsin. Doğal ve lezzetli turşu için mutlaka içme suyu veya kaynatılmış soğutulmuş su kullanmalısın. Evde yapılan turşular genellikle bir ay sonra tüketime hazır bir hale gelir. Şimdiden afiyet olsun!

Doğal turşu nasıl yapılır?

Doğal ve lezzetli turşunun sırrı doğal turşuluk sebzeleri bulmak! Marketteki sebzeler yerine direk çiftlik veya tarlalardan satın alacağın sebzeler turşu için çok daha uygun olacak. Karışık turşu hazırlarken, sebzelerin lezzetlerinin birbiri ile uyumlu olmasına da dikkat etmelisin. Dilersen evdeki birkaç kavanozu acı biberler için ayırabilir, hem acı hem de tatlı turşu hazırlayabilirsin.

Turşu kavanozlarının da iyice sterilize edilmiş olması çok önemli! Ev tipi turşularda bakteri ürememesi ve zehirlenme risklerinin ortadan kalkması için turşu hazırlamadan önce kavanozları çok iyi temizleyip kurutmalısın. Eğer kullanılmış kavanozlar tercih ediyorsan sıcak suda kavanozu ve kapağını birkaç dakika boyunca kaynatabilirsin.