İnternette en çok araştırılan tariflerin başında zeytinli ekmek tarifleri geliyor. Zeytinli ekmek, hem sabah kahvaltıda hem de akşamüstü atıştırmalığı olarak yenilebilen en güzel hamur işi tariflerinden biri. İdeal zeytinli ekmek için en iyi zeytini ve en iyi unu bulmanı öneririz. Zeytinli ekmek için nasıl zeytin seçmen gerektiğini ve en iyi zeytinli ekmek tarifini seninle paylaşıyoruz. Tarifin sonuçlarını dört gözle bekliyoruz!

Zeytinli ekmek yapımı

Zeytinli ekmek ekşi mayayla veya yaş mayayla yapılabilir. Eğer daha sağlıklı ve sindirimi kolay bir ekmek yapmak istiyorsan evde kendi ekşi mayanı hazırlayabilirsin. Zeytinli ekmeğin lezzet sırlarının en önemlisi doğru unu seçmek. Nergistepe Çiftliği Tam Buğday Unu ile yapacağın zeytinli ekmek hem sağlıklı hem de en lezzetli tariflerinden biri olacağına eminiz. Dilersen zeytinli ekmeği sadece tam buğday unu ile yapabilir ( bizim tavsiyemiz bu yönde) veya beyaz un ile karıştırabilirsin.

Zeytinli ekmek için zeytin seçimi

Zeytinli ekmek için fırınlar genellikle siyah zeytin kullanırlar. Fakat bu kişinin tamamen zevkine göre değişkelik gösterebilir. Siyah zeytinin yoğun tadı zeytinli ekmeğe çok yakışıyor, sen de dilersen Nergistepe Çiftliği Trilye Salamura Baskı Siyah Zeytini kullanarak kendine has ekmeğini yapabilirsin. Farklı tatları deneyimlemek isteyenler yağda limonlu çizik zeytinle karıştırarak yeşil zeytinli ekmek de pişirebilirsin. Zeytinin içeriğindeki E vitamini ve antioksidanlar sayesinde zeytinli ekmek yemek hem sağlığına hem de demek zevkine iyi gelecek.

Zeytinli ekmek tarifi

  • 3,5 su bardağı tam buğday unu
  • 10 gram maya
  • 1 su bardağı ılık su
  • 150 gram zeytin ( yeşil, zeytin oranı tamamen damak zevkine kalmış)
  • Tuz ve kekik

Zeytinli ekmek yapılışı:

Zeytinli ekmek yapmak için malzemelerin hepsini bir kapta karıştır. Malzemeler hamur kıvamına geldikten sonra mayanın aktifleşmesi için hamuru 30 dakika boyunca oda sıcaklığında beklet. Sonra hamurunu yeniden yoğur ve zeytinyağı ile yağladığın bir kapta 30 dakika daha beklet.

Sürenin sonunda 200 derece ısıtılmış fırına ekmeğini at ve 45 dakika boyunca pişir. Ekmeğini döküm tavada pişirmek daha lezzetli ve çabuk olmasını sağlayacak. Ekmeğinin üzerini zeytin dilimleri veya biberiye ile süsleyebilirsin.