Zeytinyağı seçerken internet aramalarında karşımıza asidik oranları çıkıyor. Zeytinyağının ne kadar doğal ve saf olduğunu anlamak, lezzetini ölçmek için artık asidik oranlarına bakıyoruz. Peki, ideal zeytinyağının asidik oranı kaç olmalı? Asitlik oranı düşük olan zeytinyağını nereden bulabilirsiniz? Zeytinyağı ve asitlik derecelerini sizin için detaylıca anlatıyoruz.

Zeytinyağında asitlik ölçüsü nedir?

Zeytinyağındaki asitlik ölçüsü genellikle 100 gram zeytinyağındaki oleik asit miktarının yüzdesidir. Asitlik, zeytinyağındaki serbest yağ asitlerinin ne kadarının zeytinyağında olduğunu ölçer; bu nedenle asitlik, sızma zeytinyağlarının kalitesinin genel bir göstergesidir.

Şişelerin etiketlerinde yazan parametre olan asitlik, zeytinyağlarında en çok bulunan serbest yağ oleik asit miktarını ölçer. Asitlik, serbest oleik asitin toplam zeytinyağı miktarı üzerindeki oranıdır. Etiketlerde yüzde (%) olarak yazılmalıdır, ancak bazı nedenlerden dolayı bu oran zaman zaman derece (°) olarak ifade edilebilir.

Zeytinyağındaki asitlik ve lezzet dengesi

Zeytinyağı tüketenler arasında zeytinyağının asitliği konusunda kafa karıştırıcı bilgiler yer alabiliyor. Neredeyse herkes, zeytinyağının tadına bakmadan, asitlik oranına göre zeytinyağını almanın doğru bir fikir olduğunu düşünebiliyor. Gerçekte, yağ asitlerinin tadı yoktur. Bu nedenle yağ asitlik oranı, zeytinyağı seçiminde tek kriter olmamalıdır. Neden mi?

1- Çünkü asitliği temel tatlardan biriyle karıştırabilirler: tatlı, tuzlu, asitli (ekşi) ve acı. Aslında bunlar birbirleriyle ilişkili değildir ve kalite parametresi olarak asitlik, tadımla tespit edilemez.

2- Çünkü asitliği sadece sızma zeytinyağları için geçerli bir kalite parametresi olarak kabul etmesine rağmen, endüstriyel rafine zeytinyağları etiketlerinde de asitlik derecesi yazılır. Bu nedenle, rafine yağ ne kadar çok zeytinyağına sahipse, asitliği ve tadı o kadar az olur, çünkü rafine zeytinyağları ne tada ne de asitliğe sahiptir. Kısaca, asitlik derecesinin düşük olması, zeytinyağı kalitesi için başlı başına yeterli değildir.

Zeytinyağının cinsine göre maksimum asitlik seviyeleri

Asitlik seviyesi, sızma zeytinyağlarındaki farklı türlerin kalitesini sınıflandırmak için kullanılan ana parametrelerden biridir:

Ekstra Sızma zeytinyağı: Asitlik seviyesi 0,8º veya daha az olmalıdır.

Sızma zeytinyağı: Asitliği 2º veya daha az olmalıdır.

Asitliği 2º’nin üzerinde olan tüm işlenmemiş yağlar lampantlar yani rafine zeytinyağı olarak sınıflandırılır. Rafine zeytinyağları doğrudan tüketmeye uygun değildir. Rafine yağların tadı ve kokusu olmaz. Genellikle pişirilerek, yemeklerin içinde tüketilmesi önerilir.

Zeytinyağı seçerken hangi kriterleri değerlendirmeli?

Lezzetli zeytinyağı seçiminde doğal ve katkısız ürünleri seçmek oldukça önemlidir. Premium zeytinyağlarında sağlığımız için faydalı vitaminler, fenolik bileşenler en üst seviyede tutulur. Sizin için önerdiğimiz en iyi zeytinyağlarından birisi de Nergistepe Çiftliği Erken Hasat Soğuk Sıkım Arbequina Naturel Sızma Zeytinyağıdır. 

İspanyol tipi olan Arbequina zeytinyağının polifenol değeri oldukça yüksektir ve yağın acılığı ve damaktaki yakıcılığı yoğun bir şekilde hissedilir. Arbequina Premium zeytinyağı 27 C altında  2 fazlı sistemlerde Soğuk Sıkım yöntemiyle üretildiği için sağlığımız için faydalı vitamin değerlerini muhafaza eder.

Erken hasat dönemindeki ekim kasım aylarında yeşil halde toplanan zeytinler, daha düşük asit ve oksidasyon oranına sahip olduğu için tercih edilir. Arbequina zeytinyağının bu kadar lezzetli olmasının sebebi, erken hasat dönemindeki zeytinlerden elde edilmesi ve asitlik oranının düşük olmasıdır. Sabah kahvaltılarında, salatalarda ve mezelerinde Premium zeytinyağını tercih edebilirsiniz.