Kızartma yağı denilince akla hemen ay çiçek yağı geliyor. Bu nedenle de kızartma yemekler genellikle sağlıksız yiyecekler kategorisine girer. Yanlış bilinenin aksine, zeytinyağında da kızartma yemekler yapılabilir. Zeytinyağında kızartılan yemekler hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olurlar. Peki, neden zeytinyağında kızartma yemek olmaz diye biliniyor. Zeytinyağı kullanımı hakkında yanlış bilinen efsaneleri bugün gerçekliğe kavuşturalım!

Kızartma için en uygun yağ hangisidir?

Zeytinyağı, kızartma yapmak için en sağlıklı yağlardan biridir. Çünkü zeytinyağı ısıya dayanıklıdır ve hayvansal yağlar gibi tekli doymamış yağ asitleri bakımından yüksektir. Yapılan araştırmalara göre, zeytinyağında patlıcan, patates, biber gibi sebzeleri kızartmak, tıpkı onları buharda pişirmek kadar sağlıklı olabiliyor. Sebzeleri zeytinyağında kızarttığında içindeki besinleri tutabilir ve vücudunun bu besinleri daha hızlı emmesine yardımcı olabilirsin. Zeytinyağı ile kızartma yapmayı planlıyorsan, yağın sıcaklığının ortalama 177 derece ila 188 derece arasında olmasına dikkat etmelisin.

Zeytinyağı hakkında bilinen yanlışlar

Yanlış 1: Zeytinyağında kızartma yapmak çok duman çıkarabilir

Zeytinyağında kızartma yapılınca çok fazla duman altı oluşabileceğini söyleyenler vardır. Bu oldukça yaygın olarak bilinen bir yanlış. Evet, bazı yağ türlerini kızartmada kullandığında çok fazla duman oluşabilir fakat zeytinyağı onlardan biri değildir. Zeytinyağı, tıpkı ayçiçek yağı gibi olması gereken sıcaklığın çok üzerinde olduğunda ( örn: 210 derece ve üzeri) duman yapabilir. Fakat ideal kızartma ısınında olan zeytinyağında duman oluşmaz. Bu aşamada önemli olan kullanılan zeytinyağının kalitesidir. Kaliteli bir zeytinyağı kokusuz ve dumansız kızartma keyfini yaşatabilir.

Yanlış 2: Kızartma, zeytinyağını çeker

Zeytinyağında kızartma yapılmamasının en yaygın sebeplerinden biri, kızartılan yiyeceklerin zeytinyağını çekmesinden duyulan endişedir. Bu tamamen yanlış bir bilgi. Doğru şekilde zeytinyağında kızartma yaparsan, sebze ve etler yağı çekmeyecektir.

Zeytinyağında kızartma yaparken, yağın ideal sıcaklıkta olmasına dikkat et. Zeytinyağı ideal kızma derecesine ulaştığında yağ çekmeyecektir. Eğer yağ yeterinde ısınmadıysa sebzelerin yağı çekebilir ve hayal ettiğin çıtırlığa ulaşmaz. Bu kural tüm kızartma yemeklerinde geçerlidir.

En iyi kızartma zeytinyağı hangisidir?

Kızartma yağı olarak bizim en çok kullandığımız zeytinyağı, Nergistepe Çiftliği Trilye Naturel Sızma Zeytinyağını sana da tavsiye ederiz. Güney Ege Bölgesi’ne has bir zeytin olan bu tür kızartma yemeklerine lezzet katar ve daha sağlıklı olmalarını sağlar. Akdeniz diyeti yapanlar, doğal zeytinyağı tüketmek isteyenler için Trilye zeytinyağını öneririz. Bu zeytinyağını hem yemeklerinde hem de sofralarında gönül rahatlığı ile kullanabilirsin.